PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest przetarg na S7, ale pieniędzy nadal brak

  • PAP    30 stycznia 2012 - 17:39
Jest przetarg na S7, ale pieniędzy nadal brak

Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na projekt budowlany i projekt wykonawczy odcinka drogi ekspresowej S7 między Koszwałami a Kazimierzowem k. Elbląga. Pieniędzy na realizację samej inwestycji na razie nie ma.
Jak poinformował rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Piotr Michalski, otwarcie ofert dotyczących przetargu na projekty ma nastąpić 28 lutego br. W ocenie Dyrekcji, po wyłonieniu wykonawcy prace nad przygotowaniem projektów powinny zająć około 20 miesięcy.

- Oprócz projektów budowlanego i wykonawczego zwycięzca będzie musiał przygotować także materiały do wniosku o wydanie zgody na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID - powiedział Michalski.

Zaznaczył, że w ten sposób gdańska GDDKiA będzie dysponowała zestawem dokumentów, które - gdy tylko znajdą się środki na realizację inwestycji, pozwolą na natychmiastowe wystąpienie o niezbędne zgody, by rozpocząć prace.

Michalski dodał, że w tej chwili Dyrekcja nie ma funduszy na realizację inwestycji.

- Chcemy jednak mieć gotowy projekt tak, by w każdej chwili, gdy tylko pozyskamy środki, móc rozpocząć realizację - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że gdańska GDDKiA liczy m.in. na pozyskanie funduszy unijnych z puli przewidzianej na tego typu inwestycje w latach 2014-20.

Ogłoszony przez gdański oddział Dyrekcji przetarg dotyczy projektów 40-kilometrowego odcinka S7 pomiędzy Koszwałami (woj. pomorskie) a Kazimierzowem (woj. warmińsko-mazurskie). Ten fragment drogi połączy stanowiącą część S7, budowaną właśnie Południową Obwodnicę Gdańska (prace mają zakończyć się lipcu br.) oraz obwodnicą Elbląga.

Michalski wyjaśnił, że 40-kilometrowy odcinek będzie się składał z dwóch jezdni, z których każda będzie miała dwa pasy ruchu i pas awaryjny. "W projekcie budowlanym pomiędzy jezdniami znajdzie się wolny pas ziemi, który w przyszłości - jeśli zajdzie taka potrzeba, może posłużyć do wybudowania po jednym dodatkowym pasie ruchu w obu kierunkach" - powiedział Michalski.

Na trasie przewidziano pięć węzłów: Cedry Małe, Dworek, Nowy Dwór Gdański (istniejący), Ryki oraz Elbląg Zachód. Na projektowanym odcinku znajdą się 32 obiekty mostowe, w tym duży, kilometrowy most przez Wisłę na wysokości miejscowości Kiezmark. Nowy most zostanie zbudowany równolegle do istniejącej już w tym miejscu przeprawy.

Jak zaznaczył Michalski, wykonanie 40-kilometrowego odcinka S7 między Koszwałami a Kazimierzowem będzie drogą inwestycją, której budżet będzie liczony w miliardach złotych.

- Niemal cały odcinek wiedzie przez Żuławy z ich specyficznymi, trudnymi gruntami. Poza tym na koszt inwestycji wpłynie też w dużej mierze most przez Wisłę - wyjaśnił rzecznik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • JAK MALARZ BEZ PĘDZLA, 2012-02-04 14:25:45

    no właśnie, najgorszy dla wszystkich jest ten brak pieniędzy na inwestycje