Jest szansa na dokończenie S3

Wizyta rządu na Dolnym Śląsku obfituje w obietnice i zapowiedzi inwestycji. Resorty gospodarki oraz infrastruktury i rozwoju będą współpracować, by przyspieszyć budowę drogi S3.
Jest szansa na dokończenie S3
Maria Wasiak i Grzegorz Schetyna podczas konferencji w Jaworze (fot.mir.gov.pl)

Podczas konferencji w Jaworze minister infrastruktury Maria Wasiak podkreśliła, że do końca tego roku Polska złoży wspólnie z Czechami wniosek o finansowanie ostatniego dolnośląskiego odcinka drogi S3 z europejskiego programu CEF "Łącząc Europę".

"To niezwykle istotne, ponieważ dzięki porozumieniu z rządem czeskim otrzymamy w tym programie dodatkowe punkty" - dodała Wasiak.

Jak przebiega budowa S3?

W tym roku realizowane są prace budowlane na ponad 120 km tej trasy na Dolnym Śląsku.

10 grudnia 2013 r. rząd zdecydował, że inwestycja dotycząca drogi S3 Legnica-Lubawka nie rozpocznie się w tym roku, a zastąpi ją budowa S2 między stołecznymi węzłami Puławska i Lubelska. S2 ma być przedłużeniem istniejącego już fragmentu obwodnicy Warszawy.

Jednak pod koniec grudnia 2013 r. zdecydowano, że dolnośląskie fragmenty S3 będą budowane w ramach programu "Infrastruktura i środowisko", z którego ponad 18 mld zł przeznaczono na inwestycje drogowe i kolejowe.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

Szef polskiej dyplomacji i dolnośląski poseł Grzegorz Schetyna powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że budowa trasy ma duże znaczenie dla rozwoju tej części regionu, ponieważ przy S3 powstanie strefa aktywności gospodarczej.

"Ta droga łączy północ Europy z południem i dlatego ma duże znaczenie. Mieszkańcy będą mogli znaleźć zatrudnienie w firmach działających w strefie i szybko do nich dojechać" - dodał Schetyna.

Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej zaktywuje nie tylko Jawor

Na terenach przylegających do miasta Jawor powstanie jeden z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce. W sumie będzie to ponad 460 hektarów inwestycyjnych, które będą doskonale skomunikowane z siecią drogową" - powiedział szef Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Jurkowlaniec.

Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej (DSAG) powstaje przy budowanej drodze ekspresowej S3. Zjazd z nowej trasy będzie prowadził bezpośrednio do terenów DSAG. Stąd trasą S3 będzie można dojechać do autostrady A4.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Mała Mi obieca wszystko przed wyborami. Stołek ministra dostała po znajomości jako psiasoółka premierki . A jak mają żyć w Jaworze normalni ludzie pani Mi ?

kropek, 2015-07-28 15:28:28 odpowiedz

Dziwnym zbiegiem okoliczności PO postanowiła pobudować autostrady wyłącznie w zachodniej części kraju. Generalnie utrwala podział an Polskę A i B. Z Warszawy nie można dojechać jedynie do Łodzi i dalej, nie funkcjonuje żaden kierunek na wschód i południe. Jakieś ogryzki w stronę Radomia, czy Piotrko...wa Trybunalskiego. W stronę Lublina, Siedlec, Olsztyna - nie ma nic. Wschód kraju nadal tkwi w dołku - i Przez ten wschód przegraliście. Bo dla Polaków po lewej stronie Wisły, to co gadacie i obiecujecie to od dawna pustosłowie. Obwodnica Warszawy, ulży jedynie jej mieszkańcom - nieco komunikacyjnie, ale też raczej pośrednio - to ważna droga, ale tylko obwodnica. Tyle lat w UE a Warszawa nie doczekała się obwodnicy - cóż. Warszawa to dla was nie jest miejsce do życia, prawda? rozwiń

Fund nRO Kraj Kulturowego, 2015-07-28 13:37:23 odpowiedz

Luudzie, przestańcie gadać obiecywac tylko do roboty!!!!

niecierpliwy, 2015-07-28 09:00:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE