PARTNER PORTALU
 • BGK

Jest szansa na dokończenie S3

 • PAP/aw    27 lipca 2015 - 19:46
Jest szansa na dokończenie S3

Maria Wasiak i Grzegorz Schetyna podczas konferencji w Jaworze (fot.mir.gov.pl)

Wizyta rządu na Dolnym Śląsku obfituje w obietnice i zapowiedzi inwestycji. Resorty gospodarki oraz infrastruktury i rozwoju będą współpracować, by przyspieszyć budowę drogi S3.
Podczas konferencji w Jaworze minister infrastruktury Maria Wasiak podkreśliła, że do końca tego roku Polska złoży wspólnie z Czechami wniosek o finansowanie ostatniego dolnośląskiego odcinka drogi S3 z europejskiego programu CEF "Łącząc Europę".

"To niezwykle istotne, ponieważ dzięki porozumieniu z rządem czeskim otrzymamy w tym programie dodatkowe punkty" - dodała Wasiak.

Jak przebiega budowa S3?

W tym roku realizowane są prace budowlane na ponad 120 km tej trasy na Dolnym Śląsku.

10 grudnia 2013 r. rząd zdecydował, że inwestycja dotycząca drogi S3 Legnica-Lubawka nie rozpocznie się w tym roku, a zastąpi ją budowa S2 między stołecznymi węzłami Puławska i Lubelska. S2 ma być przedłużeniem istniejącego już fragmentu obwodnicy Warszawy.

Jednak pod koniec grudnia 2013 r. zdecydowano, że dolnośląskie fragmenty S3 będą budowane w ramach programu "Infrastruktura i środowisko", z którego ponad 18 mld zł przeznaczono na inwestycje drogowe i kolejowe.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

Szef polskiej dyplomacji i dolnośląski poseł Grzegorz Schetyna powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że budowa trasy ma duże znaczenie dla rozwoju tej części regionu, ponieważ przy S3 powstanie strefa aktywności gospodarczej.

"Ta droga łączy północ Europy z południem i dlatego ma duże znaczenie. Mieszkańcy będą mogli znaleźć zatrudnienie w firmach działających w strefie i szybko do nich dojechać" - dodał Schetyna.

Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej zaktywuje nie tylko Jawor

Na terenach przylegających do miasta Jawor powstanie jeden z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce. W sumie będzie to ponad 460 hektarów inwestycyjnych, które będą doskonale skomunikowane z siecią drogową" - powiedział szef Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Jurkowlaniec.

Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej (DSAG) powstaje przy budowanej drodze ekspresowej S3. Zjazd z nowej trasy będzie prowadził bezpośrednio do terenów DSAG. Stąd trasą S3 będzie można dojechać do autostrady A4.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • kropek, 2015-07-28 15:28:28

  Mała Mi obieca wszystko przed wyborami. Stołek ministra dostała po znajomości jako psiasoółka premierki . A jak mają żyć w Jaworze normalni ludzie pani Mi ?
 • Fund nRO Kraj Kulturowego, 2015-07-28 13:37:23

  Dziwnym zbiegiem okoliczności PO postanowiła pobudować autostrady wyłącznie w zachodniej części kraju. Generalnie utrwala podział an Polskę A i B. Z Warszawy nie można dojechać jedynie do Łodzi i dalej, nie funkcjonuje żaden kierunek na wschód i południe. Jakieś ogryzki w stronę Radomia, czy Piotrko...wa Trybunalskiego. W stronę Lublina, Siedlec, Olsztyna - nie ma nic. Wschód kraju nadal tkwi w dołku - i Przez ten wschód przegraliście. Bo dla Polaków po lewej stronie Wisły, to co gadacie i obiecujecie to od dawna pustosłowie. Obwodnica Warszawy, ulży jedynie jej mieszkańcom - nieco komunikacyjnie, ale też raczej pośrednio - to ważna droga, ale tylko obwodnica. Tyle lat w UE a Warszawa nie doczekała się obwodnicy - cóż. Warszawa to dla was nie jest miejsce do życia, prawda?  rozwiń
 • niecierpliwy, 2015-07-28 09:00:50

  Luudzie, przestańcie gadać obiecywac tylko do roboty!!!!