PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest umowa na budowę S19

  • PAP    8 lutego 2010 - 21:47

Umowy na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Stobierna - węzeł Rzeszów Wschód oraz obwodnicę Jarosławia podpisano w poniedziałek w rzeszowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak podkreślił obecny na uroczystości podpisania umów minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, obie inwestycje są zapisane w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012.

- Budowa obwodnicy Jarosławia została zakontraktowana, a to znaczy, że kolejny punkt rządowego programu budowy dróg został przypieczętowany; ale także ta druga inwestycja, która dziś uzyskała gwarancję realizacji ma wielkie znaczenie. Jest to droga bardzo oczekiwana przez mieszkańców trzech województw i chciałbym zapewnić, że ja czekam na realizację drogi ekspresowej S19 z mieszkańcami tych trzech regionów Polski - powiedział minister.

Grabarczyk przypomniał, że S19 ma stanowić fragment szlaku międzynarodowego "Via Carpatia". Dodał, że w ramach tej inwestycji podpisane są porozumienia z Litwą, Słowacją i Węgrami; trwają rozmowy z Bułgarią i Rumunią. Jeśli porozumienie zostanie poszerzone o te dwa kraje, to - zaznaczył minister - uda się stworzyć bardzo ważny korytarz transportowy w Europie.

Obwodnicę Jarosławia wybuduje konsorcjum firm z liderem, spółką Eurovia Polska. 11-kilometrowa trasa przebiegać ma północną i wschodnią częścią miasta. Początek będzie w miejscowości Tywonia, zaś koniec w Tuczempach. Wartość podpisanej w poniedziałek umowy wynosi ponad 431 mln zł.

Termin realizacji zadania to dwa lata. Budowa obwodnicy będzie współfinansowana ze środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej oraz z pieniędzy budżetowych.

Obwodnica ma być częścią drogi krajowej nr 4, która prowadzi od przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach do granicy z Ukrainą w Korczowej.

Fragment drogi ekspresowej S19 Stobierna - węzeł Rzeszów Wschód będzie częścią tzw. północnej obwodnicy Rzeszowa. Wybuduje go, za ponad 213 mln zł, grupa firm z liderem MSF-Moniz Da Maia, Serra & Fortunato-Empreiteiros z Portugalii. Inwestycja ma być gotowa na jesieni 2011 r. Współfinansowana jest z programu Infrastruktura i Środowisko.

Droga ekspresowa S19 przebiegać będzie od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.