PARTNER PORTALU
 • BGK

Jest umowa na dokumentację projektową budowy S16 na Mazury

 • aw/PAP    4 września 2017 - 16:52
Jest umowa na dokumentację projektową budowy S16 na Mazury
Podpisanie umowy (twitter.com/MIB_GOV_PL)

W Olsztynie podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej, w tym koncepcji programowej i studium techniczno-środowiskowego dla drogi S16 na 74-km odcinku Mrągowo-Orzysz-Ełk.
• 12,9 mln zł kosztować będzie dokumentacja środowiskowa i programowa dla drogi S16 w kierunku Mazur między Mrągowem a Ełkiem.

• Wykona ją w ciągu 37 miesięcy konsorcjum firm: Europrojekt Gdańsk oraz Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem.

Obecny przy podpisaniu umowy wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit powiedział, że "dzisiejszy dzień jest spełnieniem marzeń, wieńczącym ogromne wysiłki wielu środowisk, by doprowadzić do modernizacji, a tak naprawdę do budowy drogi".

"Część drogi S16 jest już zmodernizowana, na pewnych odcinkach wybudowana na nowo. Przez wiele lat wydawało się rzeczą niemożliwą, by doprowadzić do wybudowania drogi nr 16 na wschód od Mrągowa do Ełku"- podkreślił wiceminister Szmit.

Przypomniał, że prace przygotowawcze do modernizacji drogi między Mrągowem a Ełkiem trwały kilka lat, opracowano wiele wariantów przebiegu trasy, ale spiętrzenie konfliktów dotyczące poprowadzenia drogi było tak duże, że nie udało się zrealizować dotąd inwestycji.

Wyraził nadzieję, że podpisana umowa na opracowanie dokumentacji zakończy się porozumieniem i uzgodnieniem przebiegu trasy.

"To jest ogromne zadanie dla wykonawcy, dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która będzie rozliczała i nadzorowała prace, ale i będzie to test dla nas, mieszkańców, by wreszcie przełamać tę niemoc, która przez wiele lat była. Jeżeli chcemy mieć drogę do środkowej części Mazur, to przeszedł dla nas ten czas. Jeśli nie wydyskutujemy przebiegu tej drogi, to ona nie powstanie, mówię to otwarcie po raz kolejny, byśmy wszyscy mieli tego świadomość" - ocenił wiceminister Szmit.

Dyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA Mirosław Nicewicz przypomniał, że prace, które miały na celu opracowanie i modernizację trasy Mrągowo-Ełk rozpoczęły się ponad 10 lat temu.

"Przebadano teren o długości ok. 80 km ze wschodu na zachód i szerokości 20 km od północy na południe. Było ponad 40 wariantów poprowadzenia drogi, które jednak ostatecznie nie zakończyły się złożeniem wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Mamy jednak wielką szansę, by tego dorobku nie zmarnotrawić i realizować, choćby w etapach inwestycję" - wyjaśnił dyrektor Nicewicz.

Podkreślił, że teren, przez który przebiega droga nr 16 jest najtrudniejszym w Polsce, ze względu na uwarunkowania geograficzne - jeziora oraz przyrodnicze z uwagi na obszary Natura 2000. W przeszłości, gdy dyskutowano nad poprowadzeniem trasy brano pod uwagę nawet budowę 350-metrowej estakady przez jezioro Tałty koło Mikołajek. Chciano także maksymalnie odsunąć trasę od obszarów objętych ochroną. Obecnie przebieg S16 stanowi północną granicę Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Nicewicz podał, że do kwietnia 2018 roku zakończy się opracowywanie dokumentacji na 20-kilometrowy odcinek Borki Wielkie - Mrągowo, który w przypadku zapewnienia finansowania, umożliwi ogłoszenie przetargu w trybie "projektuj i zbuduj".

Wiceminister Szmit podpisał także w poniedziałek pozytywne opinie do wniosków ministra rozwoju dotyczące siedmiu inwestycji drogowych poprawiających komunikację w regionie. Chodzi o rozbudowę drogi 519 Małdyty - Morąg, budowę skrzyżowań w Nidzicy, budowę dróg Naterki - Kudypy, Nikielkowo-Wójtowo, dróg w gminie Gietrzwałd oraz ulic w Ełku i Elblągu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.