PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest umowa na przebudowę opolskiego okrąglaka

  • PAP    2 września 2014 - 12:43

Firma Energopol Trade przebuduje halę widowiskowo-sportową Okrąglak w Opolu. We wtorek miasto podpisało umowę z wykonawcą. Hala zostanie niemal całkowicie przebudowana, ale zachowa półokrągłą kopułę dachu. Prace potrwają 2 lata, ich koszt to ponad 30,6 mln zł.
Na zwołanej we wtorek konferencji prasowej, podczas której miasto symbolicznie przekazało obiekt, prezes firmy budowlanej Energopol Trade z Opola Krzysztof Skrzypek mówił, że pierwsze ekipy robotników mają się w Okrąglaku pojawić 10 września. Prace rozbiórkowe wewnątrz obiektu zaczną się jesienią. "Przed zimą nie będziemy jednak rozbierać pokrycia dachowego, stanie się to dopiero na wiosnę" - wyjaśnił Skrzypek.

Firma prawie całkowicie rozbierze budynek Okrąglaka, łącznie z poszyciem dachu. Zostanie tylko konstrukcja stalowa, która ma być wzmocniona. "Na początku września 2016 roku hala będzie gotowa" - zapewnił Skrzypek. I dodał: "Ma być to obiekt nie gorszy od tych wykonanych przez nas w latach ubiegłych, a jest to 16. obiekt sportowy, który wykonujemy na terenie Opolszczyzny".

Czytaj też: Opolskim kandydatom na prezydenta pomysłów nie brakuje 

Kształt i kubatura Okrąglaka pozostaną te same. Zwiększy się natomiast liczba miejsc na widowni - z 2,2 tys. do 3,6 tys. W ramach inwestycji powstaną parkingi i drogi dojazdowe. Okrąglak w nowej odsłonie ma być przystosowany do rozgrywek piłki ręcznej, siatkowej i koszykowej, a także np. badmintona. Ma w nim zostać poprawiona akustyka, tak by w hali mogły odbywać się również imprezy muzyczne. Hala straci natomiast funkcję wystawienniczą, m.in. ze względu na fakt, że miasto w tym roku oddało do użytku Centrum Wystawienniczo-Kongresowe.

Wiceprezydent miasta Krzysztof Kawałko zapowiedział we wtorek, że zmieni się też arena hali - z okrągłej na prostokątną. Obiekt będzie podzielony na kilka stref - kibica, zawodniczą i komentatorską oraz cztery szatnie. "Posiłkowaliśmy się przy planowaniu przebudowy wiedzą osób związanych z organizacją dużych imprez sportowych, m.in. prezesa Opolskiego Związku Piłki Siatkowej. Hala będzie więc przystosowana do organizacji największych wydarzeń sportowych o wymiarze światowym" - mówił Kawałko.

Wtorkowa konferencja prasowa odbyła się właśnie w Okrąglaku. W związku z padającym od kilku godzin na Opolszczyźnie deszczem ponad jedną czwartą hali pokrywała duża kałuża wody i pojemniki, do których ściekała deszczówka. "Taki stan hali to wynik wichur sprzed kilku tygodni i zerwanego dużego fragmentu dachu. Nie łataliśmy go już, w związku z planowanym remontem" - tłumaczył wiceprezydent.

Energopol Trade z Opola był jedną z trzech firm, które stanęły do drugiego, rozstrzygniętego w sierpniu przetargu. Tylko jedna z ofert - właśnie tej firmy - mieściła się w kwocie niespełna 30,8 mln zł zarezerwowanej na remont hali przez miasto. Ostatecznie koszt wykonania wyniesie 30 mln 650 tys. zł.

W pierwszym ogłoszonym przetargu wpłynęły dwie oferty. Obie były na kwoty wyższe, niż założenia budżetowe miasta na ten cel.

Z wcześniejszych wyliczeń miasta wynikało, że bardziej opłaca się remontować i przebudować istniejącą halę, niż budować w jej miejscu nową. Remont, według tych wyliczeń, ma być o ok. 8 mln zł tańszy. "Poza tym zależało nam na tym, by zachować kształt bryły Okrąglaka, bo wrósł on już w krajobraz Opola" - mówił Kawałko.

Czytaj też: 30 mln na remont opolskiej hali 

Hala widowiskowo - sportowa Okrąglak została oddana do użytku w 1968 roku. Jej projektantami byli Jerzy Gottfried i konstruktor Władysław Feiferek. Odbywały się w niej m.in. eliminacje do mistrzostw świata w piłce siatkowej kobiet oraz do mistrzostw Europy w siatkówce kobiet i mężczyzn, międzynarodowe wystawy psów i kotów, targi motoryzacyjne, budownictwa czy wigilia dla bezdomnych. W marcu tego roku Okrąglak został wyłączony z użytkowania w związku z planowaną przebudową oraz z uwagi na zły stan techniczny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.