Jest umowa na węzeł opolskiej obwodnicy

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu podpisał we wtorek umowę z wykonawcą węzła na skrzyżowaniu obwodnicy północnej Opola z ul. Sobieskiego. Koszt inwestycji, w ramach której powstanie wiadukt, trzy ronda i podziemne przejście dla pieszych, to 33,8 mln zł brutto.
Jest umowa na węzeł opolskiej obwodnicy
Węzeł na skrzyżowaniu obwodnicy północnej Opola z ul. Sobieskiego zbuduje firma Skanska, ma on być gotowy za 18 miesięcy. "To najważniejsze wydarzenie w tym roku" - skomentował podpisanie umowy we wtorek prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

"Na początek musimy opracować projekt wykonawczy na podstawie gotowego już i zatwierdzonego projektu budowlanego i specyfikacji technicznej" - powiedział podczas podpisania umowy dyrektor oddziału budownictwa inżynieryjnego firmy Skanska we Wrocławiu Bogdan Rytwiński. "Prace te powinniśmy zakończyć zimą tak, by wiosną rozpocząć prace budowlane".

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu Arkadiusz Karbowiak zapewnił w rozmowie z PAP, że budowa węzła nie powinna zakłócić ruchu samochodowego w tym miejscu.

"Jedyny moment, gdy kierowcy mogą odczuć niedogodności w związku z inwestycją, to czas budowy przejścia podziemnego. Ale i w tym momencie nie mówimy o zamknięciu ruchu, tylko o zastosowaniu ruchu wahadłowego po jednej nitce drogi" - wyjaśnił Karbowiak.

Prócz wykonania wiaduktu, trzech rond i podziemnego przejścia, Skanska ma też wybudować w ramach inwestycji przepusty, ekrany akustyczne oraz oświetlenie i przebudować m.in. urządzenia energetyczne w tym miejscu, sieci wodociągowe, kanalizację deszczową i sanitarną, czy sieć gazową.

"To ważny i skomplikowany projekt, ale mamy kompetencje, by go zrealizować" - przekonywał Bogdan Rytwiński.

Nowy węzeł komunikacyjny ma rozładować korki na ul. Budowlanych i Sobieskiego w Opolu oraz udrożnić ruch na samej obwodnicy północnej miasta, która stanowi fragment trzech dróg krajowych - DK 45, DK 46 i DK 94. Koszt budowy węzła to 33,8 mln zł brutto. Inwestycja będzie wsparta pieniędzmi unijnymi.

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński powiedział, że węzeł na skrzyżowaniu obwodnicy północnej z ul. Sobieskiego jest pierwszym z tych, które muszą powstać w stolicy województwa nad obwodnicą. Kolejne to węzeł w rejonie ulicy Witosa i na skrzyżowaniu obwodnicy północnej Opola z ulicą Oleską.

Firma Skanska wykonuje obiekty kubaturowe, drogowe, mostowe, kolejowe i hydroinżynieryjne. Jest częścią Grupy Skanska, zatrudniającej 52 tys. osób w Europie, USA i Ameryce Łacińskiej. Wśród najważniejszych realizacji firmy w Polsce wymienić można Złote Tarasy w Warszawie, północy odcinek autostrady A1 czy most Milenijny we Wrocławiu. Obecnie na Opolszczyźnie Skanska prowadzi kilka projektów, m.in. kompleksową poprawę ochrony przeciwpowodziowej Lewina Brzeskiego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE