PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest wykonawca filharmonii w Koszalinie

  • PAP    6 lipca 2010 - 16:24
Jest wykonawca filharmonii w Koszalinie

Spółka Elektrobudowa z Katowic wybuduje w Koszalinie (zachodniopomorskie) nową siedzibę filharmonii - poinformował we wtorek rzecznik ratusza Robert Grabowski.
O zlecenie budowy filharmonii, której koszt oszacowano na ponad 40 mln zł, ubiegało się 14 firm. Zaproponowana przez firmę z Katowic cena obiektu to 29 mln 145 tys. zł.

Grabowski powiedział, że umowa ze spółką ma być podpisana w ciągu kilku najbliższych dni. Przekazanie placu budowy ma nastąpić jeszcze w lipcu. Zakończenie prac zaplanowano na połowę roku 2013. Inwestycja jest w 47 proc. finansowana z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. zachodniopomorskiego.

Filharmonia, którą zaprojektowała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata z Poznania, stanie w znajdującym się w śródmieściu zabytkowym Parku Książąt Pomorskich, obok Centrum Kultury CK 105 - tymczasowej siedziby koszalińskiej orkiestry symfonicznej.

Ma to być czterokondygnacyjny budynek na planie nieforemnego czworokąta o powierzchni prawie 5,5 tys. m kw. z salą koncertową i zapleczem. Ściany zachodnia i wschodnia obiektu mają być w pełni przeszklone, by można było oglądać park. Północna ściana fontowa ma być pokryta blachą cynowo-tytanową, zaś południowa tynkiem. Na widowni o amfiteatralnym układzie przewidziano 518 miejsc. Estradę zaprojektowano tak, by mogła się na niej zmieścić 70-osobowa orkiestra i 40 chórzystów.

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki powstała w 1956 r. Początkowo działała jako Stowarzyszenie Koszalińska Orkiestra Symfoniczna. Obecnie w orkiestrze gra 62 muzyków. W repertuarze filharmonii są m.in. dzieła Strawińskiego, Brucknera, Mahlera, Beethovena, Roussela, Ravela, Debussy'ego, Respighiego, R. Straussa, Szostakowicza, Prokofiewa, Karłowicza, Szymanowskiego, Bacewiczówny, Kilara, Góreckiego, Lutosławskiego. Koszalińscy filharmonicy grali pod batutą najlepszych polskich dyrygentów i akompaniowali wielu znanym krajowym i zagranicznym solistom.

Od kilkudziesięciu lat filharmonia organizuje w Koszalinie Międzynarodowy Festiwal Organowy, natomiast w czerwcu i lipcu w ramach "Lata z filharmonią" daje w koszalińskim parku plenerowe koncerty. Zespół nagrał 13 płyt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.