PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest wykonawca przebudowy centrum Katowic

  • PAP    21 grudnia 2012 - 11:19
Jest wykonawca przebudowy centrum Katowic

Katowice wyłoniły wykonawcę szczegółowego projektu zagospodarowania przestrzeni od Rynku do ronda im. Ziętka w ścisłym centrum miasta. Będzie to konsorcjum kierowane przez GPP Grupę Projektową z Krakowa.
Firma ta przygotowała koncepcję architektoniczną nowego centrum, która była najlepsza w poświęconym tej kwestii tegorocznym konkursie. Teraz przygotuje szczegółowe rozwiązania, uwzględniające m.in. zalecenia sądu konkursowego. Projekt docelowego wyglądu centralnego punktu miasta ma być gotowy do połowy 2013 r.

Zamieszczoną w Biuletynie Informacji Publicznej katowickiego magistratu informację o wyborze oferty - oznaczoną środową datą - przekazał w piątek rzecznik przebudowy centrum miasta Daniel Muc.

Do pierwszego etapu tego postępowania zgłosiło się sześć firm, cztery zostały zakwalifikowane przez komisję przetargową. Obok konsorcjum z GPP Grupą Projektową były to biuro projektowo-inżynierskie Redan ze Szczecina oraz konsorcja na czele z firmami: P.A.Nova z Gliwic i biurem architektoniczno-budowlanym Venit z Gliwic.

Do drugiego etapu zgłoszono tylko oferty koordynowane przez GPP Grupą Projektową i biuro Venit. Jako kryteria wyboru przyjęto w 60 proc. cenę, a w 40 proc. - ocenę koncepcyjnego rozwiązania. Oferta biura z Gliwic została odrzucona, komisja przetargowa nie przyznała więc punktów według kryteriów oceny. Partnerami GPP Grupy Projektowej w konsorcjum, którego ofertę zaakceptowało miasto, są spółka MP-Mosty z Krakowa oraz Agencja Projektowa Architektury EKSPO z tego samego miasta.

Przebudowa strefy Rondo-Rynek to jedna ze sztandarowych inwestycji w Katowicach, która na nowo ukształtuje przestrzeń publiczną w ścisłym centrum stolicy Górnego Śląska. Podstawą projektu będzie koncepcja architektoniczna przygotowana przez GPP Grupę Projektową. Praca ta została uznana za najlepszą w ogłoszonym przez miasto międzynarodowym konkursie. Zdobyła w nim drugie miejsce - pierwszego nie przyznano. Z tego powodu samorząd nie mógł podpisać umowy z biurem z wolnej ręki, ale - zgodnie z prawem zamówień publicznych - musiał ogłosić w tej sprawie kolejny przetarg.

W przeprowadzonym konkursie sąd konkursowy uznał, że koncepcja krakowskiego biura jest zdecydowanie najlepsza spośród 16 zgłoszonych, nie daje jednak odpowiedzi na wszystkie postawione przed architektami pytania. Uznano, że projektanci świetnie - pod względem architektonicznym i urbanistycznym - wyznaczyli przestrzeń nowego Rynku, ale zbyt mało uwagi poświęcili miejscom ważnym dla ruchu mieszkańców - sklepom, punktom usługowym, restauracjom czy klubom. Władze miasta uznały, że projekt musi być uzupełniony tak, by przestrzeń była bardziej przyjazna dla ludzi.

Jedną z charakterystycznych cech zwycięskiej koncepcji jest wyodrębnienie z nieregularnej przestrzeni obecnego Rynku równoległobocznego ogólnodostępnego placu miejskiego, nazwanego przez krakowskich architektów Forum Silesia. Plac ten miałby być wygrodzony rodzajem prostego przestrzennego portyku. Od północy - na osi budynku Muzeum Śląskiego - miałaby pojawić się nawiązująca do formy portyku Brama Miejska. Pod bramą miałyby przejeżdżać m.in. jadące Al. Korfantego w stronę ronda i Spodka tramwaje. Na przedpolu Teatru Śląskiego projekt zakłada utworzenie niewielkiego spłaszczonego amfiteatru.

Przebudowa katowickiego Rynku i jego okolic przygotowywana jest od wielu lat. Dotychczas m.in. wyremontowano kanalizację. Inne prace objęto dwoma dużymi przetargami. Pierwszy - realizowany - dotyczy przebudowy infrastruktury tramwajowej. W drugim, który ma objąć przebudowę układu drogowego i przestrzeni publicznej, najtańszą ofertę złożył wykonawca przebudowy infrastruktury tramwajowej.

Na katowickim Rynku i na niektórych otaczających go ulicach już od kilku miesięcy trwają prace, związane przede wszystkim ze zmianą położenia linii tramwajowych. Kończy się także modernizacja usytuowanego na Rynku dawnego Domu Prasy. To wstęp do dalszych prac na Rynku oraz przebudowy układu drogowego między nim, a pobliskim rondem im. Ziętka. W pobliżu prowadzona jest też modernizacja głównej handlowej ulicy centrum miasta - 3 Maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.