PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest zgoda na zarządzanie lotniskiem w Szymanach przez samorząd

  • PAP    31 lipca 2012 - 16:29
Jest zgoda na zarządzanie lotniskiem w Szymanach przez samorząd

Spółka samorządowa Warmia i Mazury otrzymała zgodę od Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) na przejęcie zarządzania lotniskiem regionalnym w Szymanach od firmy Port Lotniczy Mazury - poinformowała Karina Lisowska z ULC.
To kolejny krok samorządu warmińsko-mazurskiego, by odzyskać kontrolę nad lotniskiem w Szymanach. Zarząd województwa chce, by lotnisko prowadziła samorządowa spółka Warmia i Mazury, a nie dotychczasowy dzierżawca - spółka Port Lotniczy Mazury, która - według zarządu - nie gwarantuje uruchomienia działalności lotniskowej w Szymanach.

Czytaj też: Samorząd walczy o lotnisko w Szymanach

Przedstawiciel spółki Port Lotniczy Mazury Bolesław Piechucki powiedział, że jego firma ma 14 dni na odwołanie się od decyzji ULC. Termin upływa w środę 1 lipca.

Czytaj też: Przetarg na dokumentację lotniska

Karina Lisowska z ULC powiedziała, że do wtorku odwołanie dotychczasowego zarządzającego do Urzędu nie wpłynęło.

Byłe wojskowe lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku; zarządzający obiektem Port Lotniczy Mazury sp. z o.o., mimo zawieszonej działalności lotniskowej, wciąż borykał się z problemami finansowymi.

W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. (61 proc. udziałów), który deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu.

Według zarządu województwa, te deklaracje nie są jednak realizowane.

Samorząd wypowiedział więc w ubiegłym roku umowę dzierżawy spółce Port Lotniczy Mazury i nakazał opuszczenie lotniska. Sprawa trafiła do sądu, gdzie toczy się proces o jego wydanie samorządowej spółce.

Uruchomienie portu lotniczego w Szymanach ma kosztować 180 mln zł. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 procent. Aby dotacja unijna nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: