PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest zgoda na zarządzanie lotniskiem w Szymanach przez samorząd

  • PAP    31 lipca 2012 - 16:29
Jest zgoda na zarządzanie lotniskiem w Szymanach przez samorząd

Spółka samorządowa Warmia i Mazury otrzymała zgodę od Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) na przejęcie zarządzania lotniskiem regionalnym w Szymanach od firmy Port Lotniczy Mazury - poinformowała Karina Lisowska z ULC.
To kolejny krok samorządu warmińsko-mazurskiego, by odzyskać kontrolę nad lotniskiem w Szymanach. Zarząd województwa chce, by lotnisko prowadziła samorządowa spółka Warmia i Mazury, a nie dotychczasowy dzierżawca - spółka Port Lotniczy Mazury, która - według zarządu - nie gwarantuje uruchomienia działalności lotniskowej w Szymanach.

Czytaj też: Samorząd walczy o lotnisko w Szymanach

Przedstawiciel spółki Port Lotniczy Mazury Bolesław Piechucki powiedział, że jego firma ma 14 dni na odwołanie się od decyzji ULC. Termin upływa w środę 1 lipca.

Czytaj też: Przetarg na dokumentację lotniska

Karina Lisowska z ULC powiedziała, że do wtorku odwołanie dotychczasowego zarządzającego do Urzędu nie wpłynęło.

Byłe wojskowe lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku; zarządzający obiektem Port Lotniczy Mazury sp. z o.o., mimo zawieszonej działalności lotniskowej, wciąż borykał się z problemami finansowymi.

W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. (61 proc. udziałów), który deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu.

Według zarządu województwa, te deklaracje nie są jednak realizowane.

Samorząd wypowiedział więc w ubiegłym roku umowę dzierżawy spółce Port Lotniczy Mazury i nakazał opuszczenie lotniska. Sprawa trafiła do sądu, gdzie toczy się proces o jego wydanie samorządowej spółce.

Uruchomienie portu lotniczego w Szymanach ma kosztować 180 mln zł. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 procent. Aby dotacja unijna nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.