PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeszcze w kwietniu otworzą centrum Brama Poznania

  • PAP    18 kwietnia 2014 - 17:26

- Historię najstarszej części Poznania - Ostrowa Tumskiego, gdzie powstała pierwsza polska katedra chrześcijańska, będzie można poznać w interaktywnym centrum Brama Poznania. Jego otwarcie zaplanowano na 30 kwietnia.
"Naszą funkcją jest nie tylko przedstawienie historii Ostrowa Tumskiego, ale zachęcenie zwiedzających do tego, żeby poszli na Ostrów i zobaczyli to, o czym u nas usłyszeli, czyli m.in. miecz św. Piotra czy Złotą Kaplicę. Chcemy, żeby turysta mógł zrozumieć, co znajduje się po drugiej stronie rzeki" - powiedział w piątek dziennikarzom dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, które jest operatorem obiektu, Robert Mirzyński.

W Bramie Poznania rozwój Ostrowa Tumskiego podzielony został na cztery okresy: Sala Gród, Sala Woda, Sala Złoto i Sala Witraż.

Sala Gród poświęcona jest początkom osadnictwa na Ostrowie Tumskim, Sala Woda podejmuje temat chrztu Polski. Sala Złoto opowiada historię od Akademii Lubrańskiego do czasów powstania Złotej Kaplicy, a Sala Witraż opowiada o ostatnich 150 latach Ostrowa Tumskiego oraz Poznania.

Wizualizację Sali Złotej Katedry, zdjęcia przedwojennego Ostrowa Tumskiego, czy makiety przedstawiające Ostrów Tumski w różnych okresach zwiedzający będą mogli oglądać na 30 monitorach, sześciu ekranach filmowych, jak też za pomocą specjalnych pryzmatów, czy okularów stereoskopowych prezentujących obiekty w trzech wymiarach.

Turyści podczas wizyty w Bramie Poznania będą mogli rozwiązać quizy, których pytania dotyczyć będą m.in. Akademii Lubrańskiego, a także Wszechnicy Piastowskiej, czyli pierwszej uczelni wyższej w Poznaniu.

W zwiedzaniu interaktywnego centrum pomóc ma audioprzewodnik. "Audioprzewodnik ma zazwyczaj funkcję fakultatywną, która dopowiada szczegóły zainteresowanym. U nas jest inaczej. Dużym wyzwaniem jest przygotowanie takiego przewodnika, dzięki któremu odbiorcy sami zagłębią się w historię przeszłości tego miejsca" - tłumaczył Mirzyński.

Po zwiedzeniu czterech sal, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, zwiedzający będą mogli wejść na taras, z którego zobaczą panoramę Poznania m.in. Cytadelę, Fort Winiary, Stary Rynek, Plac Bernardyński, a także Ostrów Tumski.

Budynek Bramy Poznania został również połączony ze znajdującym się po drugiej stronie Warty przyczółkiem Śluzy Tumskiej, która jest jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego. Przez niego turyści będą mogli bezpośrednio przejść z Centrum w kierunku Katedry i innych zabytków Ostrowa Tumskiego.

Koszt budowy obiektu wyniósł ok. 98 mln złotych. Część środków pochodziła z dofinansowań unijnych. Centrum miało być gotowe w 2012 roku, jednak ze względu na upadek generalnego wykonawcy, oddanie opóźniło się o dwa lata.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i najcenniejszą historycznie częścią Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt tej dynastii. (PAP)
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ziuta, 2014-05-03 15:39:50

    Może i Ostrów Tumski jest ciekawy historycznie, ale zastanawia mnie dlaczego ksiądz wygłaszając kazania tak się wydziera przez głośniki, że słychać go daleko poza Ostrowem. Aż się nie chce zwiedzać. Doświadczyłam tego w ubiegłym roku, jak natchnęło mnie na wyjazd do Poznania.