PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeziora połączą się z kanałem

  • PAP    21 września 2010 - 09:39
Jeziora połączą się z kanałem

Jest szansa, że za kilka lat powstanie nowy szlak wodny łączący Wielkie Jeziora Mazurskie z Kanałem Augustowskim.
Dzięki niemu żeglarze mogliby popłynąć z Mazur nawet do Niemna na Litwie. Budowy szlaku chcą samorządy Ełku, Rajgrodu, Płaskiej i Grajewa, które podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Nowa droga wodna ma prowadzić przez jezioro Tyrkło do Pojezierza Ełckiego, jeziora Selment, Rajgrodzkiego i do Kanału Augustowskiego, a stamtąd na Niemen. Szlak będzie liczył od ok. 90 do 100 km długości. 75 proc. trasy przebiegnie przez woj. warmińsko-mazurskie, reszta przez podlaskie.

Według prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza koszt połączenia Pojezierza Ełckiego z Kanałem Augustowskim szacuje się na ok. 200 mln zł. Dużo droższe byłoby połączenie Pojezierza Ełckiego z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi – ta inwestycja kosztowałaby ok. 800 mln zł.

Jak wyjaśnił Andrukiewicz, budowa części szlaku wodnego między Jeziorem Ełckim z Kanałem Augustowskim jest tańsza, bo istnieją już kanały czy cieki wodne, które należy pogłębić i poszerzyć – budowa od podstaw dotyczyłaby kilkusetmetrowych odcinków.

W razie połączenia Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Ełckim przybliżone koszty są czterokrotnie większe, bo w grę wchodzą różnice poziomów w terenie. Do ich pokonania potrzebna jest budowa śluz, tak jak na Kanale Ostródzko-Elbląskim.

Gdyby udało się zrealizować planowaną inwestycję, byłaby to dodatkowa znakomita oferta dla turystów. Sezon turystyczny na jeziorach jest krótki i należy robić wszystko, by przyciągnąć turystów z innych regionów Polski i ze świata.

Jak wyjaśniają samorządowcy, pieniądze na inwestycję nie będą pochodzić z budżetów gmin, ale z funduszy unijnych. Zainteresowane gminy chcą pozyskać pieniądze z nowej perspektywy finansowej 2014-2020 – z programów sąsiedztwa Polska, Litwa, Rosja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Aniela, 2012-05-31 16:34:01

    Pieniądze Unijne są "znaczone" nie można ich wydawać na co sie chce, tylko na to, co zawarte jest w planach i strategiach rozwoju. Inne pieniądze są na edukacje (i to ogromne!), inne na inwestycje turystyczne. Jak nie wiesz, to nie pisz. Pretensje do oświaty, że nie umie pozyskać pieniędz...y na edukacje. Bo są na to środki z UE, naprawdę wielkie!  rozwiń
  • autoidea, 2010-09-21 13:05:15

    Kazdy chce inwestycji, za ktore nie musi placic, zwlaszcza przed wyborami. A kto te inwestycje bedzie utrzymywac ? I czy one sie zwroca ekonomicznie (choc pewnie lepiej, niz stadiony) ? Czy nie lepiej inwestowac unijnych pieniedzy w edukacje mlodziezy czy nawet nauke (choc od tego sa przedsiebiorc...y) ? Znow przejemy nasze ziarno na siew i obudzimy sie za 5-10 lat w kolejnym NICZYM.  rozwiń