PARTNER PORTALU
  • BGK

Kaczyński: konieczna przebudowa zakopianki do Nowego Targu

  • bad/PAP    19 października 2015 - 16:53
Kaczyński: konieczna przebudowa zakopianki do Nowego Targu
Podhale to ogromny ośrodek turystyczny. Zakopianka, fot.wikipedia.org/Gower

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek w Nowym Targu, że stolica Podhala musi być połączona dwupasmówką z resztą kraju. Skrytykował rząd za niezrealizowanie tej inwestycji.
Kaczyński zwrócił uwagę, że obecnie rządzący wpisali projekt realizacji na lata 2015-2023 dwupasmowej zakopianki na odcinku Lubień - Rabka, ale nie ma w tym planie dalszego odcinka Rabka - Nowy Targ.

"To jest klasyczny błąd. Władze powołują się na to, że ten odcinek nie jest już objęty siecią ogólnoeuropejską TNT i nie może być finansowany ze środków europejskich. My musimy budować taką sieć połączeń krajowych, które będą rozwiązywały problemy społeczne, ekonomiczne, problemy realnie istniejące. Nowy Targ musi być połączony z pozostałą częścią Polski drogą dwupasmową, bo to zapewni miastu prawidłowy rozwój i wypełnianie lokalnej, ale bardzo ważnej funkcji w szczególnym miejscu kraju, jakim jest Podhale" - mówił Kaczyński.

Wielkie inwestycje mogą być realizowane z własnych środków

Prezes PiS zaznaczył, że Podhale to ogromny ośrodek turystyczny. "To wyjątkowo piękna ziemia, którą można określić perłą Polski. Ta perła powinna być zadbana, odpowiednio oprawiona, a niestety nie jest. Obiecuję, że my to zmienimy, jeżeli dojdziemy do władzy" - przekonywał.

Czytaj też: Zakopianka zagraża bezpieczeństwu pieszych z podkrakowskich wsi

Kaczyński powiedział, że jeżeli w przyszłości nie powiodą się negocjacje finansowania dwupasmówki do Nowego Targu ze środków UE, to będzie ona realizowana ze środków budżetowych. Jego zdaniem wielkie inwestycje mogą być realizowane z własnych środków. "Są nawet sprawniej przeprowadzane, bo nie obowiązują tu długotrwałe procedury" - powiedział. Podał tu przykład falochronu chroniącego gazoport wybudowany bez wykorzystania środków unijnych.

Szef PiS zapowiedział też w Nowym Targu, że rząd PiS będzie chciał wprowadzić tak zwany pakiet demokratyczny, postulowany przez tą partię od wielu lat. Ma on umacniać funkcję kontrolną opozycji w parlamencie. "To będzie rząd, który nie będzie prowadził żadnych wojen. To będzie rząd, który ma wielki plan dla Polski w sferze ekonomicznej, społecznej i w sferze odnoszącej się do przemian naszego państwa, jego umocnienia i bezpieczeństwa" - mówił Kaczyński. Przekonywał, że ma odpowiednią ekipę do sprawowania władzy i zaprezentował kandydatów do parlamentu z okręgu nowosądeckiego.

Poniedziałkowa wizyta prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w województwie małopolskim rozpoczęła się w Krościenku nad Dunajcem od złożenia kwiatów na symbolicznym grobie ks. Jerzego Popiełuszki upamiętniającym jego uprowadzenie i zabójstwo przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W poniedziałek przypada 31. rocznica tego wydarzenia. Symboliczny grób kapelana Solidarności w kształcie litery V znajduje się przy kościele Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Stanisław z Zebrzydowic, 2015-10-19 17:27:31

    Od samego początku kiedy górale blokowali tą inwestycję nie zezwalając na budowę tej drogi przez poszczególne miejscowości Rozwiązaniem miało być wybudowanie nowoczesnej autostrady daleko poza protestującymi miejscowościami Autostrada byłaby od lat już czynna A górale mogli się dalej wozami drabini...astymi wozić I byłoby git  rozwiń