PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz dba o zabytkowe kościoły

  • PAP    4 lutego 2012 - 09:13

Prawie 500 tys. zł dotacji przeznaczył ze swojego budżetu samorząd Kalisza na prace konserwatorskie i roboty budowlane w obiektach wpisanych do rejestru zabytków.
W tym roku konserwatorzy będą pracować w trzech kościołach. Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane będą prowadzone w kościele ojców jezuitów, św. Józefa i w kościele garnizonowym. W pierwszym z nich konserwatorzy będą prowadzić prace w kaplicy Męki Pańskiej, w drugim przy czterech ołtarzach bocznych, a w trzecim – odnowią i zakonserwują ścianę fasady piaskowcowego portalu.

Kościół franciszkanów jest jednym z najcenniejszych zabytków Kalisza (zabierz głos/oceń prezydenta), którego historia sięga XIII wieku. Przy okazji ubiegłorocznych prac konserwatorskich odkryto w nim stare warstwy historyczne polichromii z czasów Bolesława Pobożnego i krzyże w prezbiterium kaplicy Męki Pańskiej, które fundowali wówczas władcy.

„Odsłonięto wtedy przykryte elementy gotyckiego okna maswerkowego. Po tych badaniach konserwatorzy uznali, że najprawdopodobniej była tutaj kaplica książęca. To bardzo istotna dla historii miasta wiedza” – powiedziała Anna Woźniak z magistratu.

Franciszkanów sprowadziła do Kalisza księżna Jolanta – córka króla węgierskiego Beli IV, która po zaślubinach w katedrze wawelskiej (1256 r.) z księciem kaliskim Bolesławem Pobożnym przybyła do tego miasta ze swoim kapelanem, franciszkaninem Janem z Bolonii. Książę wzniósł wtedy w centrum miasta murowaną świątynię. „Chcemy jej przywrócić pierwotny stan, aby można było zobaczyć jak wyglądała ona w okresie średniowiecza” – wyjaśniła Woźniak.

Cennym zabytkiem jest również kościół św. Józefa, jedno z największych miejsc kultu tego świętego na świecie. W 1997 r. modlił się w nim papież Jan Paweł II. Każdego roku przyjeżdżają tutaj księża oswobodzeni w 1945 r. z obozu koncentracyjnego w Dachau.

Rozpoczęta przed 1590 r. budowa kościoła garnizonowego według projektu Jana Marii Bernardoniego zainteresowała nawet króla Zygmunta III Wazę, który specjalnie przyjechał do Kalisza. Budowa była niezwykle ważnym wydarzeniem dla ówczesnej urbanistyki polskiej, ponieważ zastosowanie nowoczesnych rozwiązań (zamknięcie osi ulicy fasadą kościoła) było jednym z pierwszych w Polsce. Wszystkie restaurowane świątynie są położone w centrum miasta, blisko siebie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.