PARTNER PORTALU
 • BGK

Kalisz: Zakaz budowy chodników z kostki betonowej i brukowej

 • PAP/JS    29 grudnia 2016 - 15:22
Kalisz: Zakaz budowy chodników z kostki betonowej i brukowej
Prezydent Kalisza zwrócił uwagę, że do tej pory na utrudnienia narażone były kobiety w butach na wysokich obcasach oraz osoby pchające wózek z dzieckiem lub inwalidzki. fot. pixabay.com

• Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce, które zakazało budowy chodników z betonowej i kamiennej kostki brukowej.
• Zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.
Cała nawierzchnia chodnika od krawężnika do pierzei ma być budowana wyłącznie z szerokich niefazowanych płyt chodnikowych, kamiennych lub betonowych, o wymiarach 50 na 50 cm.

Zdaniem prezydenta Sapińskiego, dzięki temu piesi będą mogli wygodnie poruszać się po chodnikach.

Prezydent Kalisza zwrócił uwagę, że do tej pory na utrudnienia narażone były kobiety w butach na wysokich obcasach oraz osoby pchające wózek z dzieckiem lub inwalidzki.

"Każdego dnia sto tysięcy kaliszan w trakcie przemieszczania się po mieście piechotą robi kilkaset tysięcy kilometrów. Chcemy, żeby chodzenie ulicami sprawiało im przyjemność, a nie było źródłem codziennej udręki. Cieszę się, że właśnie w Kaliszu zaczyna się chodnikowa kontrrewolucja, przywracająca porzucony po roku 1989 dobry zwyczaj budowania chodników wyłącznie z płyt chodnikowych" - powiedział w czwartek Grzegorz Sapiński.

W trosce o bezpieczeństwo osób niewidomych i niedowidzących Kalisz jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza również obowiązek umieszczania wzdłuż krawężnika półmetrowego pasa z tak zwanych płyt ostrzegawczych, informujących niewidomych o tym, że chodnik się kończy.

Stosowne przepisy zawierają standardy dla projektantów, wykonawców i zarządców infrastruktury dla pieszych na terenie Kalisza, wprowadzone oficjalnie w drodze zarządzenia prezydenta Sapińskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • Municypium, 2016-12-30 19:01:07

  A miejska sieć ciepłownicza dochodzi do wszystkich posesji wielopiętrowej wielorodzinnej zabudowy aby wyeliminować smog? Nie? No to niech lepiej tym zajmie się prezydent Kalisza w pierwszej kolejności...
 • Mwonga Balu., 2016-12-30 13:50:09

  Do Kj,,: Walczymy z rasizmem! Asfalt na drzewa a nie na chodniki!
 • jaś, 2016-12-30 10:01:07

  Zabetonujmy świat resztę zaasfaltujmy Świat bez ludzi był piękny - i komu to przeszkadzało?