PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamery i stacje meteorologiczne na kujawskich drogach

  • pap    31 stycznia 2015 - 19:05
Kamery i stacje meteorologiczne  na kujawskich drogach
fot.shutterstock

40 kamer i 9 stacji meteorologicznych zamontowanych zostanie wkrótce na drogach w województwie kujawsko-pomorskim. To część wartego 10 mln zł systemu elektronicznej ewidencji, który ma ułatwić kierowcom i zarządowi dróg wojewódzkich dostęp do informacji na temat warunków drogowych w regionie.
Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska, przy drogach zainstalowane zostały już bramownice, na których montowane będą kamery, w tym obrotowe, i stacje meteorologiczne.

"Odczyty z dziewięciu stacji pomogą w podejmowaniu decyzji związanych z zimowym utrzymaniem dróg. Dostęp do tych informacji, za pośrednictwem strony internetowej, będą mieli także kierowcy" - podkreśliła rzeczniczka.

Dodatkowo, na trasie pomiędzy Cierpicami i Służewem, na drodze wojewódzkiej nr 250 (powiat toruński i aleksandrowski) zamontowane zostaną cztery tablice informujące kierowców o ewentualnych zagrożeniach, zmianach w organizacji ruchu oraz pogodzie.

Urządzenia pojawią się akurat w tym rejonie, ponieważ DW nr 250 jest często zamykana z powodu szkoleń artyleryjskich na pobliskim poligonie.

Jak zaznaczyła Krzemińska, w ramach projektu, którego celem jest poprawa dostępności do informacji o infrastrukturze drogowej oraz warunkach komunikacyjnych, zakupiono również m.in. 80 nowych nadajników GPS.

"Dodatkowo część pojazdów wyposażana jest w wideorejestratory. Pozwoli to na bardzo szybkie i precyzyjne określanie stanu drogi. Obecny sezon zimowy pozwala już testować pracę urządzeń" - wskazała rzeczniczka.

W urządzenia mobilne do pracy w terenie wyposażeni zostaną natomiast drogomistrzowie. Dzięki temu, w przypadku usterki lub zagrożenia na drodze, szczegółowa informacja ma jak najszybciej trafić do systemu, a następnie do interaktywnych map dostępnych dla kierowców.

Koszt całego przedsięwzięcia to 10 mln zł. Zadanie zostanie dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pełną funkcjonalność system ma uzyskać przed wakacjami.

Drogi wojewódzkie uzupełniają sieć dróg krajowych, łączą najważniejsze miasta w regionie. Posiadają oznaczenia trzycyfrowe. Łączna długość dróg wojewódzkich w regionie kujawsko-pomorskim wynosi 1729 km. Najdłuższa z nich ma 94 km, a najkrótsza - 300 m.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.