PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamień pod przejście graniczne na Euro 2012

  • PAP    31 maja 2010 - 19:52

W obecności przedstawicieli władz woj. podkarpackiego i obwodu lwowskiego wmurowano 31 maja kamień węgielny pod budowę przejścia granicznego z Ukrainą w Budomierzu.
Inwestycja warta ponad 140 mln zł ma powstać przed Euro 2012. Jak powiedział podczas uroczystości wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, starania o budowę przejścia trwały aż 22 lata.

– W tym czasie samorządy lokalne po obu stronach granicy nawiązały współpracę i naciskały na władze państwowe, aby wybudować to przejście. Teraz to się spełnia. Dzisiejsza uroczystość odbywa się w dość specyficznym czasie, kiedy woda bardzo wiele zniszczyła, a my rozpoczynamy coś nowego – mówił wojewoda.

Przejście będzie mieć po osiem pasów do odpraw w obu kierunkach. Jego przepustowość ma wynieść ok. 3 tys. samochodów i ok. 8 tys. osób na dobę. Cała infrastruktura powstanie po polskiej stronie. Oprócz głównego budynku wybudowane zostaną m.in. punkty odpraw granicznych, oczyszczalnia ścieków, kanalizacja, ujęcie wody i niezbędne drogi dojazdowe.

Na przejściu odprawy będą wspólne – polsko-ukraińskie – co znacznie skróci ich czas. Projekt zakłada, że przejście będzie dostosowane do odprawy samochodów o ciężarze do 3,5 t, ale cała infrastruktura będzie przygotowana na przyjmowanie cięższych samochodów – do 7,5 tony.

W tym roku na tę inwestycję ma być przeznaczonych ok. 30 mln zł. W sumie przejście będzie kosztować ponad 140 mln zł. Większość pieniędzy pochodzić będzie z budżetu państwa, część z programu Polska-Ukraina-Białoruś – ok. 40 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kuza, 2010-06-17 11:00:27

    Jestem mieszkańcem Budomierza i jakoś nie jestem z tego przejścia zadowolona...
  • Kueller, 2010-06-01 11:45:42

    Wreszcie!