PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamień Pomorski ma nową marinę

  • PAP    9 czerwca 2012 - 19:39
Kamień Pomorski ma nową marinę

W sobotę w Kamieniu Pomorskim otwarto nową marinę z 240 miejscami postojowymi dla jachtów. Nowy port jachtowy jest największym w rejonie Zalewu Szczecińskiego i jednym z największych na polskim wybrzeżu Bałtyku.
Marina jest przystosowana do postoju jachtów przez cały rok. W porcie działa wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego i wodnego, ponadto można skorzystać m.in. z usług warsztatu szkutniczo-mechanicznego, tzw. slipowania (wyciąganie jachtu z wody np. na zimę) i mycia łodzi.

Marina posiada pełne zaplecze socjalne, a także techniczne – na kejach są postumenty z wodą i energią elektryczną, specjalna instalacja odbiera nieczystości z jachtów.

Inwestycja kosztowała ponad 20 mln zł, z czego ponad 8 mln zł pochodziło ze funduszy unijnych. Marina w Kamieniu Pomorskim to część projektu „Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego”, obejmującego modernizację lub budowę portów i przystani jachtowych Zalewu Szczecińskiego, w Szczecinie oraz na wybrzeżu Bałtyku.

Trasa Szlaku leży na głównej drodze wodnej prowadzącej z Berlina przez Bałtyk do Skandynawii.

Na szlaku do końca bieżącego roku ma powstać łącznie 650 miejsc postojowych w portach turystycznych Pomorza Zachodniego. Koszty realizacji projektu to ponad 115 mln zł.

Odległość między portami nie będzie przekraczać 30 mil morskich, czyli kilku godzin żeglugi. Umożliwi to bezpieczne, turystyczne żeglowanie nie tylko wytrawnym żeglarzom, ale także mniej doświadczonym wodniakom.

Projekt dofinansowany jest z funduszy UE. Beneficjentem tego wsparcia w wysokości ok. 35 mln zł jest Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (ZROT).

Realizację projektu rozpoczęto w 2009 r., jego zakończenie planowane jest na koniec 2012 r. W ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego m.in. ukończono rozbudowę przystani jachtowej AZS w Szczecinie, otwarto port jachtowy w Kołobrzegu, zbudowano basen jachtowy w Wolinie; trwa budowa mariny w Wapnicy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • żeglarz, 2012-06-11 08:59:19

    Ale najładniejsza jest marina w Stepnicy