PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamień węgielny pod budowę archiwum

  • PAP    8 września 2011 - 18:38

Kamień węgielny pod budowę nowego archiwum państwowego został w czwartek wmurowany w Gorzowie Wielkopolskim. Koszt inwestycji to ok. 12 mln zł, z czego budowa pochłonie ponad 8,3 mln zł brutto.
Dyrektor gorzowskiego archiwum Dariusz Rymar powiedział podczas uroczystości, że „to epokowe wydarzenie dla gorzowskiej służby archiwalnej”.

Dwukondygnacyjny budynek archiwum będzie podzielony na dwie części: administracyjno-biurową oraz magazynową. W pierwszej znajdą się m.in. pomieszczenia biurowe, sala wystawowa i konferencyjna, a także pracownie dokumentacyjne. Natomiast część magazynowa będzie przeznaczona do przechowywania archiwalnych dokumentów. Wokół zostanie też zbudowany parking.

Nowa siedziba gorzowskiego archiwum powstanie na działce (pow. 3.787 mkw.), którą miasto w formie darowizny przekazało Skarbowi Państwa z przeznaczeniem na budowę archiwum państwowego.

Archiwum państwowe istnieje w mieście od 1950 roku; przez lata zmieniały się jego siedziby. Z obiektu przy ul. Grottgera, który wzniesiono w 1904 roku z przeznaczeniem na instytut serologiczny, archiwum korzysta od 20 lat.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.