PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamień węgielny pod budowę Centrum Targowo-Wystawienniczego w Bydgoszczy

  • bad    10 grudnia 2014 - 19:49
Kamień węgielny pod budowę Centrum Targowo-Wystawienniczego w Bydgoszczy

Mat. prasowe

W środę wmurowano kamień węgielny w powstające Centrum Targowo-Wystwiennicze w Myślęcinku. Obiekt ma być oddany do użytku z końcem września przyszłego roku. Inwestycja kosztuje 51,4 mln zł.
Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze to hala targowo-wystawiennicza z częścią biurowo-konferencyjną, służąca do spełniania funkcji wystawienniczo – targowych oraz jako centrum konferencji i centrum imprez artystyczno-rozrywkowych. Inwestycja usytuowana jest przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z ul. Jeździecką, na terenie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia użytkowa to około 16,5 tysiąca metrów kwadratowych. Inwestorem jest Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.

Czytaj też: Rozpoczęto budowę Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce

Rozpoczęły się pierwsze prace związane z przygotowaniem placu budowy. Zmontowane są już dwa żurawie. Dziś (10 grudnia) dokonano także uroczystego wmurowania kamienia węgielnego.

– Nie tak dawno, przed dwoma tygodniami, miałem okazję uczestniczyć w rozpoczęciu budowy inkubatora przedsiębiorczości. Teraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny rozpoczyna kolejną ważną inwestycję. To powód do dumy. Tym bardziej, że to przedsięwzięcie to duże wyzwanie. Na przygotowanie inwestycji ze względu na dofinansowanie unijne, które musi zostać wykorzystane do 2015 roku mieliśmy rok. To niewiele czasu. Udało się jednak osiągnąć ten cel i zaprojektować estetyczny obiekt. Warto dodać, że pomogła też opinia Społecznej Rady d.s. Estetyki – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Czytaj też: Trwa rozbudowa Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury

- Inwestycja ma spełniać przede wszystkim funkcję wystawienniczo-targową, poza tym może stać się także centrum konferencji i imprez artystyczno-rozrywkowych o zasięgu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Będzie się to wiązać z korzyściami dla miasta oraz działających w Bydgoszczy i regionie firm - wyjaśnia Prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Andrzej Półgrabski.

Targi skupiają przedstawicieli biznesu krajowego i zagranicznego przez co są doskonałą okazją dla zaprezentowania się w roli gospodarza - organizatora targów. Liczymy, że kształtowany podczas targów wizerunek miasta jako centrum gospodarczego stanie się czynnikiem podnoszącym jego atrakcyjność inwestycyjną.

Wykonawcą jest firma Skanska, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym. Całkowita wartość tego zadania to 51,4 mln zł. Inwestycja powstaje przy współudziale środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. - Parametry geometryczne hali są imponujące – mówi Arkadiusz Kowalski, kierownik budowy z firmy Skanska. – Jej kubatura wyniesie ponad 140 tysięcy metrów sześciennych. Przestrzeń tę będzie można dzielić na trzy mniejsze sale za pomocą dwóch półautomatycznych mobilnych ścian o wysokości 13 metrów. Będą one jednymi z najwyższych w Europie. Do wykonania konstrukcji hali zużyjemy niemal 600 ton stali konstrukcyjnej, a także 200 ton stali zbrojeniowej. Na budowie, w największym natężeniu prac będzie pracowało 200 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.