Kamień węgielny pod budowę gdańskiego muzeum

Muzeum II Wojny Światowej będzie symbolem i pamięcią nie tylko o tragedii, ale także symbolem nadziei i siły Polski - powiedział premier Donald Tusk podczas sobotniej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Kamień węgielny pod budowę gdańskiego muzeum

ZAKTUALIZOWANA: Jak zaznaczył szef rządu muzeum powstaje blisko miejsca, gdzie rozpoczęła się dziejowa hekatomba II wojny. "To miejsce, które dla mojego pokolenia jest świadectwem wojny także w takim najbardziej namacalnym wymiarze. Kilkaset metrów stąd była moja pierwsza szkoła, kilkaset metrów stąd chodziliśmy po ruinach (...) Mieliśmy kilka, kilkanaście lat i dotykaliśmy jeszcze świeżych śladów wojny, to były ruiny, leje po bombie" - mówił Tusk.

W jego ocenie, wszyscy w jakimś sensie jesteśmy dziećmi tej wojny, a w każdej z naszych rodzin jest pamięć o tych, którzy zapłacili podczas niej cenę najwyższą. "Dlatego tak ważną dla nas sprawą byłaby polska narracja, polski głos o tym wydarzeniu kształtującym przyszłość" - powiedział premier dodając, że właśnie dlatego z grupą ludzi podobnie myślących zdecydowali się na inicjatywę muzeum.

Zaznaczył, że muzeum ma być takim "krzyczącym znakiem", świadectwem "nie tylko poprzez treść, emocje, ale także poprzez formę", jaką nadali mu architekci. "Ta bryła wychodząca z ziemi tak odważnie, w sposób tak wyrazisty powinna być najlepszym sposobem (...) na przekazanie naszych myśli, naszych uczuć, naszego punktu widzenia" - zaakcentował Tusk.

Przypomniał także o wielkim wysiłku powojennej odbudowy, którego uczestnikami były pokolenia. Dodał, że Muzeum II Wojny Światowej jest jednym z najwspanialszych sposobów kontynuacji odbudowy Gdańska i budowy nowego oblicza miasta.

"II wojna światowa to wielkie wyzwanie dla wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za Rzeczpospolitą, szczególnie dla rządzących. Polska dzisiaj to nie tylko wielka budowa przyszłości, nie tylko kraj wolnych ludzi, ale kraj, który stać na budowę nowoczesnej armii. Dlatego z tak wielkim uznaniem przyjęliśmy inicjatywę prezydenta o dość radykalnym przemodelowaniu polskich sił zbrojnych tak, aby nasza samodzielna zdolność obrony była większa niż kiedykolwiek w przeszłości" - mówił premier.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE