PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamień węgielny pod filharmonię szczecińską

  • PAP    2 grudnia 2011 - 18:09
Kamień węgielny pod filharmonię szczecińską

Na placu budowy filharmonii szczecińskiej wmurowano kamień węgielny. W połowie 2013 r. budowa szczecińskiej filharmonii ma zostać ukończona.
Według władz miasta, przez swoją oryginalną bryłę z wielospadkowymi dachami budynek będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

Kamień węgielny wmurowano kilka miesięcy po rozpoczęciu budowy, która zaczęła się w kwietniu br. Do tej pory wykonany został dwukondygnacyjny parking podziemny. Stoją także ściany parteru.

Nowy gmach powstaje w śródmieściu, w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się niemiecki Konzerthaus, zniszczony podczas alianckich nalotów na Szczecin (zabierz głos/oceń prezydenta) w czasie II wojny światowej, ostatecznie rozebrany w 1962 r. Odbywać się tu będą koncerty muzyki symfonicznej i organowej. Znajdą się w nim dwie sale koncertowe, które pomieszczą w sumie 1200 melomanów. Gmach został zaprojektowany przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony.

Budynek posiadać będzie wielospadkowe dachy, a sposób konstruowania elewacji podkreśli kierunki pionowe i strzelistość bryły.

Filharmonia ma być przez cały dzień dostępna dla odwiedzających. W budynku przewidziano miejsce dla stoiska z płytami i wydawnictwami muzycznymi, a także dla kawiarni, mają one zachęcać do odwiedzenia i dłuższego pozostania w gmachu.

Na najwyższym poziomie przewidziana jest przestrzeń wystawiennicza umożliwiająca organizowanie wystaw i imprez w ramach galerii "Harmonia Sztuki". Wystawom fotografii, malarstwa, grafiki, rzeźby, starych instrumentów towarzyszyć będą działania łączące muzykę, sztuki piękne, literaturę i sztukę słowa mówionego.

Budowę realizuje warszawska firma Warbud. Inwestycja, której koszt ma wynieść 95 mln złotych, otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (zabierz głos/oceń prezydenta)  w wysokości prawie 45 mln zł.

Obecnie filharmonia funkcjonuje na piętrze w lewym skrzydle szczecińskiego magistratu, w przystosowanej do tego celu po wojnie auli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Anydej, 2011-12-02 22:05:19

    Dobry pomysł z tym wmurowaniem kamienia węgielnego !