PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamienica odzyska dawny blask

  • esosnowiec.pl    7 stycznia 2013 - 08:43
Kamienica odzyska dawny blask

Kamienica przy ulicy 3 Maja 7 w Sosnowcu ma szansę odzyskać swój dawny, oryginalny wygląd.
Takie założenia ma przynajmniej jej nowy właściciel. Wybudowana w 1899 roku, do lat 50. ubiegłego stulecia była jedną z ozdób ulicy 3 Maja. Niebawem będzie wyglądała jak przed laty. Znowu ozdobią ją wieżyczki i lukarna.

Dokładnie tę kamienicę wspomina w swojej powieści „Korzeniec" , wydanej w 2011 roku, Zbigniew Białas. Źródła historyczne podają, że w XX wieku mieściły się w niej Perfumeria Mariana Jagiełłowicza i Skład Materiałów Aptecznych. I to ta kamienica na wiosnę będzie jedną z atrakcji dla mieszkańców naszego miasta.

Prace remontowe trwają od kilku miesięcy. Na wiosnę inwestor uchyli rąbka tajemnicy i zaspokoi ciekawość mieszkańców, jak obiecuje, prezentując na rusztowaniach elewacji frontowej wizualizację tego, co ma powstać.

- Wszystko zaczęło się od maila, jaki trafił do naszego wydziału. Właściciel kamienicy pytał o kwestie techniczne związane z remontem nieruchomości. Zebrałem niezbędne mu informacje i posłałem mailem, oferując pomoc. W ten sposób zaczęła się między nami swego rodzaju współpraca. Staramy się pomagać w rozwiązywaniu doraźnych spraw, jakie wynikają w trakcie prowadzonego remontu, by inwestycja realizowana była zgodnie z założeniami inwestora - mówi Rafała Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji UM w Sosnowcu.

- Kamienica znajduje się w ścisłym centrum miasta, które objęte jest rewitalizacją. Każdy, kto za własne pieniądze chce tutaj coś zrobić jest mile widziany. Tym bardziej cieszy nas , że ktoś chce przywrócić świetność jednej z piękniejszych kamienic w śródmieściu. W latach 50. XX wieku skuto i uproszczono zdobienia istniejące na tym budynku. Rozebrano też wieżyczkę i lukarne. Po zakończeniu trwającego remontu kamienica będzie wyglądała jak przed laty, wszystko wróci na swoje miejsce. Właściciel dostał zdjęcia z posiadanych przez nas albumów, obrazujące jak nieruchomość wyglądała niegdyś - informuje naczelnik WPI.

- Na razie z racji niesprzyjającej pory roku do marca wstrzymane są poważne prace budowlane na zewnątrz. Wiadomo, że z racji prowadzonej inwestycji przybędzie w naszym mieście mieszkań. Inwestor chce także stworzyć w odrestaurowywanej kamienicy pomieszczenia biurowe. Na dole będzie prowadził działalność rozrywkową, możemy się zatem spodziewać restauracji, pubu lub innego tego typu lokalu - informuje naczelnik Łysy, dodając, że więcej szczegółów zdradzi sam inwestor.

Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest Arkadiusz Chęciński, zastępca prezydenta odpowiadający za inwestycje w mieście. - Fakt, że kolejna osoba chce inwestować w centrum Sosnowca może tylko cieszyć, zwłaszcza że ma tu powstać lokal centrotwórczy. Znaczy to, że z naszym miastem nie jest tak źle, jak niektórzy uważają, skoro co jakiś czas znajdują się kolejni inwestorzy, dla których nasza gmina jest atrakcyjna - mówi prezydent. - Mam nadzieję, że z upływem czasu takich osób będzie przybywać - podsumowuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.