PARTNER PORTALU
  • BGK

Kanał łączący Jeziorak i Ewingi będzie nosił nazwę Kanału Dobrzyckiego

  • PAP    27 marca 2013 - 20:01
Kanał łączący Jeziorak i Ewingi będzie nosił nazwę Kanału Dobrzyckiego

Samorządowcy z Zalewa (woj. warmińsko-mazurskie) chcą, by blisko 700-letni kanał łączący jeziora Jeziorak i Ewingi, nosił nazwę Kanału Dobrzyckiego. W środę radni zdecydowali o wysłaniu wniosku w tej sprawie do ministra administracji i cyfryzacji (MAC).
Jak poinformował w środę burmistrz Zalewa Marek Żyliński, mimo że od lat żeglarze pływający po Pojezierzu Iławskim, czy mieszkańcy Zalewa posługują się nazwą "Kanał Dobrzycki", to taka nazwa oficjalnie nie widnieje na mapach czy w dokumentach.

"Chcieliśmy uporządkować nazewnictwo, bo jak się okazuje, mimo że kanał ma blisko 700 lat to brak mu wciąż urzędowej nazwy" - podkreślił Żyliński.

Dodał, że do środowego wniosku radnych dołączone zostały dwie opinie. Pozytywnie o nadaniu nazwy Kanał Dobrzycki wypowiedział się zarząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz starosta iławski. Teraz - jak podkreślił burmistrz - wniosek trafi do wojewody warmińsko-mazurskiego, a następnie do ministra administracji i cyfryzacji, który nada nazwę w drodze rozporządzenia. Urzędowa nazwa ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2014 roku.

Samorządowcy z Zalewa chcą promować Kanał Dobrzycki jako część szlaku wodnego łączącego jezioro Ewingi z jeziorem Jeziorak i Kanałem Elbląskim. Pod koniec kwietnia przed sezonem żeglarskim w Zalewie nad jeziorem Ewingi zostanie otwarta nowa ekomarina, a kanał ma być zmodernizowany; pogłębiony będzie tor wodny i umocnione brzegi.

Nazwa Dobrzycki pochodzi od miejscowości Dobrzyki leżącej nad jeziorem Ewingi. 2,4-km przekop został wykonany w 1329 roku przez ówczesnych mieszkańców Zalewa, którzy chcieli drogą wodną spławiać towary. Jezioro Ewingi ma 500 ha powierzchni i jak zapewniają żeglarze znakomite warunki do żeglowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.