PARTNER PORTALU
  • BGK

Kapsuła czasu w Wieży Piastowskiej

  • PAP    20 sierpnia 2013 - 09:40

W ścianę remontowanej Wieży Piastowskiej w Opolu wmurowano w poniedziałek kapsułę czasu. Znalazły się w niej m.in. list do przyszłych pokoleń, poniedziałkowe wydania gazet, zdjęcia, współczesne monety i banknoty. Remont wieży ma potrwać do końca roku.
Wieża Piastowska, zbudowana ok. 1300 roku, to jeden z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce i jeden z najbardziej znanych opolskich zabytków. Jej zarys widać wyraźnie zza opolskiego amfiteatru w czasie telewizyjnych transmisji z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Obecnie zabytek przechodzi gruntowny remont.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński wykorzystał ten moment, by w ścianę wieży na wysokości 27 m wmurować tzw. kapsułę czasu, czyli metalową tubę. Zamknięto w niej pamiątki dla przyszłych pokoleń. Wilczyński uważa, że remont jest tak gruntowny, że nie będzie z pewnością potrzeby jego powtarzania przed końcem tego wieku.

"Jeśli zatem pomyślimy, że to co włożyliśmy do kapsuły, odkryją dopiero przyszłe pokolenia, to trzeba stwierdzić, że jej zamurowanie jest momentem dość szczególnym" - dodał.

Jak podała Agata Poskart z biura prasowego wojewody, w metalowej tubie znalazły się m.in. poniedziałkowe wydania dwóch lokalnych gazet z przesłaniami znanych i nieznanych opolan; współczesne monety i banknoty zebrane wśród dyrektorów opolskiego urzędu wojewódzkiego; zdjęcia remontowanego zabytku, ekipy budowlanej i urzędników wojewody odpowiedzialnych z remont.

W kapsule zamknięto również list dla przyszłych pokoleń, w którym wspomniano o najważniejszych dla regionu wydarzeniach roku 2013, m.in. decyzji o rozbudowie Elektrowni Opole, jubileuszowym 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej i przeprowadzonej cyfryzacji telewizji. Jest w nim również mowa o problemach demograficznych regionu.

Gruntowny remont Wieży Piastowskiej prowadzi wrocławska firma Castellum Sp. z o.o. Umowę w tej sprawie podpisano w lipcu ub. roku, a prace ruszyły w styczniu tego roku.

Roboty mają potrwać do końca 2013 r. Wyremontowana ma być przede wszystkim czasza wieży oraz oczyszczona i zabezpieczona elewacja zewnętrzna zabytku.

Kierownik robót Bartosz Kulawiecki powiedział w poniedziałek, że kończą się już prace przy elewacji - oczyszczono już mur, a obecnie prowadzone są ostatnie scalenia kolorystyczne. Kładziona jest też dachówka. Dodał, że najtrudniejszym zadaniem była jak dotychczas poprawa złego stanu technicznego konstrukcji czaszy. Zapewnił jednak, że konstrukcja została dostatecznie wzmocniona. Na koniec ekipa remontowa zajmie się remontem schodów.

Zakres prac remontowych ma też objąć wykonanie podgrzewanej posadzki tarasu widokowego i utworzenie w piwnicy zaplecza do obsługi ruchu turystycznego. Znajdą się tam kasa biletowa, toalety, pomieszczenie dla przewodnika i grupy czekającej na zwiedzanie.

Koszt renowacji Wieży Piastowskiej wraz z zagospodarowaniem jej wnętrza i terenu przyległego oraz zorganizowaniem zaplecza turystycznego służącego do obsługi ruchu turystycznego wyniesie ponad 3,6 mln zł. Pieniądze składające się na tę sumę pochodzić będą z urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego i z unijnej puli. By zabezpieczyć finansowanie remontu w pełni służby wojewody pozyskały promesę w wysokości ok. pół mln zł z Ministerstwa Finansów.

Wieża Piastowska była częścią nieistniejącego już zamku Piastów. Obecnie to jedna z najbardziej znanych atrakcji miasta. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.