PARTNER PORTALU
  • BGK

Kary dla wykonawcy PGE Areny Gdańsk

  • PAP    17 sierpnia 2011 - 11:06
Kary dla wykonawcy PGE Areny Gdańsk

Generalny wykonawca PGE Areny Gdańsk, Hydrobudowa i Alpine Bau zapłaci karę umowną za opóźnienia w realizacji tej inwestycji.
„Jej wysokość ustali specjalna komisja. Dzień zwłoki kosztuje ponad 200 tysięcy złotych” – poinformował wiceprezes BIEG Adam Kalata.

Czytaj też: Posłowie i strażacy na PGE Arenie Gdańsk

„Nie ulega żadnej wątpliwości, że generalny wykonawca taką karę zapłaci. Nikt bowiem nie kwestionuje, że opóźnienie miało miejsce. Zresztą to konsorcjum wystąpiło już do nas z wnioskiem o powołanie komisji, która ustali faktyczną zwłokę w zakończeniu budowy i na tej podstawie poda wysokość kary. Zgodnie z zapisami w kontrakcie sankcja za każdy dzień opóźnienia wynosi ponad 200 tysięcy złotych” – powiedział Kalata.

Czytaj też: Nagłośnienie na PGE Arena Gdańsk

W skład tej komisji wejdą przedstawiciele obu stron – generalnego wykonawcy oraz miejskiej spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012, która nadzorowała budowę PGE Areny Gdańsk.

Czytaj też: Dzień otwarty PGE ARENA Gdańsk

„To gremium działać będzie na zasadzie arbitrażu. Swoje prace powinno rozpocząć we wrześniu, natomiast trudno powiedzieć, kiedy zakończy działalność. Stanie się to wtedy, kiedy jej członkowie ustalą wspólne stanowisko. Dopiero na tej podstawie będzie można dokonać ostatecznego rozliczenia projektu” – wyjaśnił wiceprezes BIEG.

Zgodnie z umową budowa PGE Areny Gdańsk miała się zakończyć 30 kwietnia 2011 roku. „Tego terminu nie dotrzymano. Przyjmujemy, że inwestycja została zakończona 18 lipca, kiedy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie tego stadionu. Przy ustalaniu faktycznego opóźnienia trzeba jednak uwzględnić czynniki obiektywne, takie jak niesprzyjająca pogoda oraz poprawki i zmiany, jakich zażądała UEFA. Te elementy z pewnością miały wpływ na termin zakończenia inwestycji” – ocenił Adam Kalata.

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku. Pierwszy mecz odbył się w niedzielę 14 sierpnia 2011 roku – Lechia zremisowała 1:1 z Cracovią. Wcześniej z powodu opóźnień w realizacji tej inwestycji na PGE Arena Gdańsk odwołano pięć różnych imprez, w tym międzypaństwowe towarzyskie spotkanie piłkarskie Polski z Francją, który ostatecznie rozegrane zostało 9 czerwca w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.