PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na modernizację zamku w Szczecinie

  • PAP    19 września 2013 - 12:59
Kasa na modernizację zamku w Szczecinie

W Szczecinie podpisano umowę na dofinansowanie modernizacji północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich. Dzięki niej wnętrza zamku zyskają renesansowy charakter i zostaną dostosowane do potrzeb kulturalnych. Wartość projektu to blisko 25 mln zł.
Najbardziej reprezentacyjnemu pomieszczeniu zamku, czyli sali Bogusława X mieszczącej się w dawnej kaplicy, zostanie przywrócony jej wcześniejszy wygląd. Powstanie tam sztukateria i malowidła na sklepieniu stylizowane na renesansowe. Sala Bogusława zostanie wzbogacona o przeszkloną podłogę, która umożliwi oglądanie krypty książęcej znajdującej się pod nią. Scena mieszcząca się w sali wzbogaci się o zapadnię - poinformowa Barbara Igielska, dyrektor zamku.

Wieża zamkowa będzie miała nowy taras, a jej hełm poddany zostanie konserwacji. Do krypty książęcej mają powrócić sarkofagi dawnych władców. Planuje się także na całej powierzchni dachu nad skrzydłem północnym zlokalizowanie nowego tarasu widokowego. Po remoncie odsłonięte zostaną również fragmenty kamiennego domu, czyli pierwszej rezydencji książęcej.

Po modernizacji obiekt ma być przygotowany do prezentowania wystaw, organizowania koncertów i spektakli teatralnych. Będzie można również urządzać tam konferencje i spotkania.

Całkowity koszt modernizacji to blisko 25 mln zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego to ponad 15 mln zł. Prace ruszyły pod koniec sierpnia br. a ich koniec przewidywany jest na grudzień 2014 r. Wcześniej zakładano, że modernizacja zacznie się w grudniu 2012 r. Prac nie udało się wtedy rozpocząć, ponieważ przedłużyły się konsultacje dotyczące remontu zabytkowego obiektu.

Murowane budowle na wzgórzu zamkowym w Szczecinie wzniesiono w XIV w. Później zamek wielokrotnie przebudowywano. W XIX w. miał tu siedzibę garnizon pruski, który zdewastował zamek. W 1944 r. podczas alianckich nalotów na miasto został zniszczony. Po wojnie zamek został odbudowany w renesansowym stylu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.