PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na rewitalizację toruńskiego parku i ogrodu

  • AW/torun.pl    7 lutego 2012 - 19:51
Kasa na rewitalizację toruńskiego parku i ogrodu

Kolejne fragmenty Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu odzyskają dawny blask. Park Miejski i Ogród Zoobotaniczny będą rewitalizowane z udziałem funduszy unijnych i miejskich.
7 lutego prezydent Torunia Michał Zaleski (sprawdź jego notowania/zabierz głos) i skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz podpisali w Urzędzie Marszałkowskim dwie kolejne umowy, dzięki którym Toruń otrzyma ponad 2 mln 785 tys. zł dofinasowania z funduszy unijnych (prawie 3 mln 414 tys. zł miasto dołoży z własnego budżetu) na 2 projekty: "Rewitalizacja zabytkowego Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu" i "Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu".

Łączny koszt obu przedsięwzięć wyniesie ponad 6,2 mln zł. Projekty zostały dofinasowane w ramach Osi priorytetowej 7. Wspieranie przemian w miastach i w obszarach wymagających odnowy, Działania 7.1. Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Prace zaplanowane w Parku Miejskim i Ogrodzie Zoobotanicznym to kolejna odsłona Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015 - dokumentu uchwalonego przez Radę Miasta Torunia, obejmującego kilkadziesiąt projektów inwestycyjnych, których celem jest przywrócenie dawnej świetności i społecznej funkcjonalności cennym obiektom i miejscom na starówce i Bydgoskim Przedmieściu. Na projekty te miasto zdobywa fundusze unijne.

Jak informuje toruński magistrat, na starówce w ramach LPR dotychczas przeprowadzono m.in. odnowę i zagospodarowanie ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi, kompleksowy remont budynku MDK przy ul. Przedzamcze, remonty i adaptacje zabytkowej Baszty Gołębnik i Bramy Klasztornej, remonty w Dworze Artusa, modernizację budynku przy ulicy Kopernika 27 na nową siedzibę Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych i remont dachów Dworu Mieszczańskiego. Trwa remont konserwatorski i adaptacja na cele muzealne budynku przy ul. Franciszkańskiej 9.

Na Bydgoskim Przedmieściu najbardziej zauważalnym efektem Lokalnego Programu Rewitalizacji jest dobiegająca końca przebudowa i zagospodarowanie ulicy Mickiewicza, która z hałaśliwej i niebezpiecznej drogi przelotowej przekształciła się w elegancką i znacznie bardziej przyjazną mieszkańcom ulicę osiedlową z elementami małej architektury, zieleni i ścieżką rowerową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.