PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na świętokrzyskie projekty kulturalne

  • PAP    4 stycznia 2013 - 21:00
Kasa na świętokrzyskie projekty kulturalne

Ministerstwo kultury deklaruje wsparcie budowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Szanse na dofinansowanie mają także inne projekty realizowane przez nasze placówki kultury - powiedział w piątek marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Marszałek Adam Jarubas spotkał się w czwartek w Warszawie z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim w sprawie najważniejszych inwestycji, o których sfinansowanie starają się świętokrzyskie placówki kultury.

Samorząd województwa przygotował informację zbiorczą na temat kluczowych działań realizowanych przez placówki podlegające nie tylko sejmikowi, ale również gminom i samodzielnie funkcjonujące. Większość w listopadzie złożyła wnioski o dofinansowania inwestycji z ministerialnych pieniędzy.

"Konkursy nie są jeszcze rozstrzygnięte, ale minister Zdrojewski sam kojarzy kilka ważnych dla naszego województwa działań. Rozmawialiśmy m.in. o dokończeniu budowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Możemy liczyć na 11 mln zł, co pozwoli na ukończenie inwestycji kosztującej łącznie około 20 mln zł w tym roku" - powiedział w piątek marszałek Jarubas.

W czwartek marszałek rozmawiał z ministrem także o pieniądzach na ratowanie wiślickiej bazyliki kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku. Świątynia jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnych prac renowacyjnych. Muzeum Regionalne w Wiślicy złożyło do ministerstwa kultury trzy wnioski o dofinansowanie.

Najszybszej interwencji wymaga pawilon nad najstarszą częścią kościoła, czyli nad chrzcielnicą. Dokumentacja ma kosztować 500 tys. zł, a budowa ok. 3 mln zł. "To jeden z najstarszych w regionie zabytków. Cieszy mnie, że minister Zdrojewski wykazał się dużym zainteresowaniem tą sprawą. Po rozmowie z nim mam nadzieję, że samorząd województwa przy wsparciu z ministerstwa podoła tej inwestycji" - dodał Jarubas.

Wszystkie świętokrzyskie projekty przeszły już ocenę formalną. Wśród instytucji, które walczą o ministerialne granty, są także m.in. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, Muzeum Narodowe w Kielcach, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. W zeszłym roku ze środków ministerstwa kultury do regionu świętokrzyskiego trafiło ponad 8 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.