PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na zabezpieczenia przeciwpowodziowe w Płocku

  • PAP    18 lutego 2013 - 16:57
Kasa na zabezpieczenia przeciwpowodziowe w Płocku

Około 15 mln zł będzie kosztowała rozbudowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych w położonej bezpośrednio nad Wisłą dzielnicy Płocka (Mazowieckie) - Borowiczki. Inwestycję zrealizuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Ruszyły już prace przygotowawcze.
Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń, rozpoczęcie zasadniczych robót zależy od warunków pogodowych i dlatego planowane jest z końcem zimy. Inwestycja ma być prowadzona do końca 2014 r.

W ramach przedsięwzięcia przeprowadzona zostanie m.in. rozbudowa tzw. zapory bocznej Borowiczki oraz wałów wstecznych rzeki Słupianki i lewego wału rzeki Rosicy, dopływów Wisły.

Tomoń dodała, że inwestycja realizowana będzie w ramach większego projektu - Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego stopnia wodnego Włocławek. Przewiduje się, że do 2015 r. przedsięwzięcie to pochłonie 161 mln zł, z czego 90 mln zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.

Projekt zakłada m.in. gruntowny remont tamy na Wiśle we Włocławku. Inwestycja ta ma zwiększyć zdolności retencyjne Zbiornika Włocławskiego, największego sztucznego akwenu w Polsce, który rozciąga się na długości około 58 km - od Płocka do Włocławka. Efektem będzie poprawa bezpieczeństwa powodziowego na odcinku Wisły środkowej.

W latach 2010-12 na roboty przeciwpowodziowe na odcinku Wisły środkowej wydano 32,4 mln zł.

W fazie konsultacji znajduje się Program bezpieczeństwa powodziowego w regionie środkowej Wisły, który ma być realizowany w latach 2015-30. Wstępny, szacunkowy koszt programu, do którego wstępnie wpisano 808 różnych zadań, w tym m.in. zwiększenie rozstawu wałów przeciwpowodziowych, budowę polderów i suchych zbiorników oraz oczyszczenie wiślanego Zbiornika Włocławskiego, to 13,7 mld zł.

W 2013 r. projekt będzie konsultowany z mieszkańcami ośmiu województw, a jego realizacja rozpocznie się po akceptacji przez Radę Ministrów. Inwestycje, które ostatecznie zostaną ujęte w programie, mają być finansowane m.in. z budżetu państwa i samorządów, funduszy celowych, funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także ze środków Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.