Kasa z UE na podlaskie trasy rowerowe

592 km tras rowerowych powstanie do końca 2015 roku w Podlaskiem dzięki dotacji z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.
Kasa z UE na podlaskie trasy rowerowe

Przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego podpisali w czwartek umowę na realizację tego projektu, która teraz zostanie wysłana do podpisu do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie - powiedział marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej pochodzi na ten cel ponad 48,5 mln zł, samorząd województwa podlaskiego dołoży do tego ponad 2,8 mln zł. Wartość całego projektu to ponad 58,9 mln zł.

Łącznie w pięciu regionach, które korzystają z unijnych pieniędzy w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej, ma powstać ponad 2 tys. km ścieżek rowerowych. Z programu korzystają województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Według urzędu marszałkowskiego w Białymstoku, w Podlaskiem trasa będzie najdłuższa.

Trasa rowerowa będzie biegła przez 9 powiatów: suwalski, sejneński, augustowski, moniecki, białostocki, zambrowski, łomżyński, hajnowski i siemiatycki oraz 3 największe miasta: Białystok, Łomżę i Suwałki. Będzie przebiegać przez teren 36 gmin. Powstanie też wiszący most dla pieszych i rowerzystów w Mielniku przez rzekę Bug.

Szlak ma prowadzić przez wszystkie najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca w regionie, np. Puszczę Knyszyńską, Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Puszczę Białowieską czy Suwalski Park Krajobrazowy.

Część szlaku powstanie poprzez modernizację już istniejących dróg, duktów leśnych, część będzie budowana na nowo. Powstanie również 68 miejsc obsługi rowerzystów, które mają być wyposażone m.in. w stojaki na rowery, miejsca do wypoczynku, toalety, punkty gastronomiczne. Cały szlak będzie oznakowany, oznakowane też będą pobliskie atrakcje turystyczne.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE