PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice Airport: budują nową wieżę kontroli lotów

  • pt    23 czerwca 2017 - 17:41
Katowice Airport: budują nową wieżę kontroli lotów
Nowa wieża będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce (fot.mat.prasowe]

Na pyrzowickim lotnisku w obecności ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie go w powstającą wieżę kontroli lotów.
• Na pyrzowickim lotnisku budują nową wieżę kontroli lotów.

• Nowa wieża będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce, o wysokości 46 metrów, z poziomem operacyjnym na wysokości 41 metrów.

• Katowice Airport będą pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z system ILS na obydwu kierunkach podejścia do drogi startowej.

Konieczność realizacji tej inwestycji wynika ze zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód, co nastąpiło w związku z licznymi inwestycjami przeprowadzonymi przez lotnisko w ostatnich latach (m.in. budowa nowej drogi startowej o długości 3,2 km, rozbudowę płyty postojowej nr 1, budowa płyty dla samolotów cargo i do odladzania statków powietrznych).

- To ważny dzień dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, władz lokalnych i wszystkich instytucji, których wspólnym celem jest zapewnienie bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego w Polsce - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

- Ale przede wszystkim to ważny dzień dla wszystkich użytkowników polskiej przestrzeni powietrznej, przewoźników oraz pasażerów, którzy korzystać będą z lotniska w Katowicach, jednego z najlepiej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Ta inwestycja zwiększy możliwości operacyjne tego lotniska - dodał.

Budowa nowej wieży kontroli lotniska rozpoczęła się w marcu 2017 roku. Wykonawcą inwestycji jest Budimex SA. Koszt przedsięwzięcia to prawie 25 mln zł. Nowa wieża będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce, o wysokości 46 metrów, z poziomem operacyjnym na wysokości 41 metrów.

Zostaną w niej  rozmieszczone pomieszczenia ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2018 roku.

Następnie rozpocznie się proces wyposażania obiektu w odpowiednie urządzenia. Operacyjne oddanie do użytku nowej wieży kontroli PAŻP planowane jest pod koniec 2018 roku.

 Inwestycje PAŻP

W ramach realizowanych w Katowice Airport inwestycji PAŻP wyposażyła również w radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiej podstawy chmur (ILS) wschodnie podejście do oddanej do użytku w maju 2015 roku nowej drogi startowej oraz przygotowała procedury umożliwiające lądowania w II kategorii operacji lotniczych. Ich udostępnienie znacząco poprawiło dostępność Katowice Airport w trakcie złych warunków atmosferycznych.

Trwają także przygotowania do uzbrojenia zachodniego (pomocniczego) podejścia do nowej drogi startowej w system ILS kategorii I.

Katowice Airport będą pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z system ILS na obydwu kierunkach podejścia do drogi startowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.