PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: będzie ciąg dalszy przebudowy ścisłego centrum

  • pt/pap    21 kwietnia 2016 - 16:05
Katowice: będzie ciąg dalszy przebudowy ścisłego centrum

(fot. Antekbojar/wikimedia.org)

• Szeroko konsultowane warsztaty architektoniczne mają dać podstawę do zaprojektowania przestrzeni publicznej i parkingów przy ul. Dworcowej i Tylnej Mariackiej w ścisłym centrum Katowic.
• Samorząd przedstawia przedsięwzięcie jako dokończenie przebudowy tej części miasta.
Obok planowanej inwestycji przy ul. Dworcowej i Tylnej Mariackiej, władze Katowic porozumiały się już z PKP PLK ws. koordynacji przebudowy pobliskiego wiaduktu kolejowego nad ul. św. Jana. Pod wiaduktem ma powstać przystanek autobusowo-tramwajowy - z tunelem do katowickiego dworca.

W ostatnich latach w śródmieściu Katowic m.in. wyremontowano Rynek wraz z okolicznymi ulicami, wcześniej ul. Mariacką, na której koncentruje się rozrywkowe życie miasta (wraz z Tylną Mariacką, gdzie powstały miejsca parkingowe). Od lat powraca sprawa potrzeby przebudowy i ożywienia ul. Dworcowej, przy której mieszczą się m.in. hotele i zaniedbany dziś, zabytkowy dawny dworzec - obecnie w nowych, prywatnych rękach.

W poprzednich latach zakładano m.in., że pod ul. Dworcową powstanie podziemny parking. Jak jednak poinformował podczas czwartkowego briefingu prezydent Katowic Marcin Krupa, ostatnie analizy i rozmowy z okolicznymi przedsiębiorcami doprowadziły do wniosku, że budowa tam podziemnego parkingu będzie zbyt dużym utrudnieniem.

"W dyskusjach doszliśmy do wniosku, że będziemy budowali prawdopodobnie parking jednopoziomowy lub wielopoziomowy w przestrzeni ul. Tylnej Mariackiej - z wykorzystaniem przestrzeni dedykowanej kiedyś pod niemożliwą już dziś budowę szybkiej kolei regionalnej" - powiedział Krupa. Chodzi o wstępnie uzgodnione już z koleją poszerzenie przestrzeni Tylnej Mariackiej o niewykorzystywane dziś ok. 10 metrów w głąb nasypu torów kolejowych.

Odpowiedź na pytania np. o liczbę poziomów przyszłego parkingu na Mariackiej Tylnej mają dać warsztaty dla architektów, które - prowadzone przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich - mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Warsztaty mają skutkować wypracowaniem przebudowy całego obszaru ul. Dworcowej i Mariackiej Tylnej.

W warsztatach mają brać udział trzy rekomendowane przez SARP zespoły, których zadaniem będzie wypracowanie spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania wskazanych miejsc - wraz z uwzględnieniem istniejących i planowanych powiązań (m.in. spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ma w pobliżu budować nowy przystanek kolejowy Katowice Damrota). Wyniki warsztatów mają zostać ogłoszone 8 czerwca.

Jak wymieniał Krupa, wstępne założenia przebudowy to m.in. zamknięcie ul. Dworcowej dla ruchu (z wyjątkiem wchodzącej na kilkanaście metrów zatoczki od strony ul. św. Jana dla potrzeb działających w tym rejonie przedsiębiorców) i utworzenie tam Placu Dworcowego dla pieszych, a także wprowadzenie dwukierunkowego ruchu na Mariackiej Tylnej - jako dojazdu i wyjazdu z planowanego tam parkingu.

Architekt miasta Stanisław Podkański zapewnił, że wszyscy inwestorzy i użytkownicy, którzy wokół Placu Dworcowego "organizują swoje plany i przystępują do różnych przedsięwzięć, na bieżąco biorą udział w tych dyskusjach i również na zakończenie warsztatów będą proszeni o zgłoszenie swoich opinii". Celem jest, aby koncepcja, która trafi do realizacji, "była jak najbardziej osadzona w realiach".KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.