PARTNER PORTALU
 • BGK

Katowice: budowa trzech basenów nieco dłuższa i droższa

 • PAP/JS    11 maja 2018 - 20:19
Katowice: budowa trzech basenów nieco dłuższa i droższa
Budowa trzech basenów pływackich w Katowicach była jedną z przedwyborczych deklaracji wyborczych prezydenta Katowic Marcina Krupy (fot. pixabay.com)

Rozpoczęta w ub. roku budowa trzech nowych krytych basenów miejskich z halami sportowymi w Katowicach będzie nieco dłuższa i droższa, niż pierwotnie planowano. Powód to lokalne warunki geofizyczne – przy wszystkich trzech inwestycjach trzeba wykonać roboty dodatkowe.
 • Budowa trzech basenów pływackich w Katowicach była jedną z przedwyborczych deklaracji wyborczych prezydenta Katowic Marcina Krupy.
 • Wcześniej tamtejszy samorząd rozważał budowę jednego dużego parku wodnego.
 • Po analizie m.in. rentowności innych takich przedsięwzięć w kraju uznał, że lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie budowa basenów w kilku częściach miasta.

Wszystkie obiekty pierwotnie miały być gotowe do połowy 2019 r. Budowa basenu w dzielnicy Szopienice - przy ul. Hallera/Konnej oraz w dzielnicy Brynów - przy ul. Kościuszki/Zgrzebnioka (obie realizuje firma NDI) rozpoczęła się w połowie ub. roku. Inwestycja w Ligocie-Zadolu - przy ul. Wczasowej (realizuje Erbud) - jesienią.

Jak poinformował katowicki magistrat, wykonawcy zgodnie z dokumentacją (wykonaną na podstawie wcześniejszych, wstępnych badań gruntu) wykonali wiercenia głębokie (do 50-60 metrów) i sporządzili opracowania z wierceń w miejscach anomalii geofizycznych. Projektant po analizach tej dokumentacji wydał dodatkowe wytyczne dotyczące posadowienia obiektów.

Obejmują one m.in. wykonanie iniekcji lub warstw stabilizujących, zebranie tzw. zwietrzelin (do skały twardej) czy wymianę gruntu w przypadku zalegania soczewek gruntu słabonośnego - wraz np. z opisem technologii wykonywania tych rozwiązań.

Wykonawca dwóch basenów, który wcześniej mógł rozpocząć prace, zrealizował już część tych wytycznych i przedstawił harmonogram, z którego wynika pięciomiesięczne wydłużenie jego pierwotnych terminów - do września 2019 r. Wykonawca basenu przy ul. Wczasowej również zasygnalizował przesunięcie terminu; dotąd jednak nie określił nowego.

"Oczywiście chcielibyśmy, żeby baseny powstały według wcześniejszego harmonogramu, ale te inwestycje mają służyć mieszkańcom Katowic wiele lat i priorytetem jest dla nas solidne i rzetelne wykonanie. W związku z tym, wobec konieczności wykonania dodatkowych prac, ten termin się przesunie i chcemy o tym fakcie poinformować mieszkańców" - wyjaśnił naczelnik wydziału komunikacji społecznej katowickiego magistratu Maciej Stachura.

Wskazał też, że zwiększenie zakresu prac wpłynie na zwiększenie kosztów: m.in. robót budowlanych w przypadku obiektów w Brynowie i Ligocie, a także usług inżyniera kontraktu i przeprowadzonych badań.

"Warto jednak przypomnieć, że w budżecie na trzy baseny zabezpieczonych jest ponad 89,2 mln zł - natomiast w wyniku zakończonych postępowań przetargowych łączny koszt wykonania trzech basenów wyniósł 77 mln zł (koszty robót budowlanych, usługi projektowe i inżyniera kontraktu)" - napisało miasto. Już po wzroście kosztów zaangażowanie finansowe wynosi 82,4 mln zł.

Budowa trzech basenów pływackich w Katowicach była jedną z przedwyborczych deklaracji wyborczych prezydenta Katowic Marcina Krupy. Wcześniej tamtejszy samorząd rozważał budowę jednego dużego parku wodnego. Po analizie m.in. rentowności innych takich przedsięwzięć w kraju uznał, że lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie budowa basenów w kilku częściach miasta.

Rozmieszczenie basenów ma ułatwić dostęp do nich wszystkim mieszkańcom Katowic. W każdej lokalizacji powstanie 25-metrowy basen z sześcioma torami i trybunami na ponad 100 osób, basen z atrakcjami wodnymi (np. bicze wodne, wiry) oraz basen do nauki pływania i rehabilitacji. Baseny uzupełnią zjeżdżalnie i jacuzzi. W pobliżu znajdą się saunaria.

W pozostałym zakresie obiekty będą nieco się różniły. Choć przy każdym basenie zaplanowano halę sportową i strefę siłowni/fitness, hala sportowa basenu na Brynowie będzie wyposażona pod kątem gimnastyki sportowej. Z basenu przy ul. Wczasowej będzie można wyjść na zewnątrz na teren rekreacyjno-plażowy, a w miejsce siłowni i sali fitness powstaną tam pomieszczenia dla zespołu gabinetów rehabilitacji i odnowy biologicznej.

Przy basenie w Brynowie ma powstać blisko 190 miejsc parkingowych, a przy pozostałych dwóch - po niespełna 100.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.