PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Centrum Organizacji Pozarządowych w nowej siedzibie. "To wyjątkowa parapetówka"

  • PAP/AT    1 marca 2016 - 18:53
Katowice: Centrum Organizacji Pozarządowych w nowej siedzibie. "To wyjątkowa parapetówka"

Stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych było jednym z punktów programu wyborczego, który w 2014 r. Marcin Krupa podzielił na 10 punktów i nazwał "umową z mieszkańcami Katowic (fot.katowice.eu)

• W Katowicach otwarto nową siedzibę Centrum Organizacji Pozarządowych.
• Odremontowany i udostępniony przez miasto parter kamienicy przy ul. Kopernika da organizacjom więcej miejsca.
• Stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych było jednym z punktów programu wyborczego Marcin Krupa
"To wyjątkowa parapetówka, bo gospodarzami miejsca są organizacje pozarządowe - tworząc zespół ludzi działających na rzecz innych osób, starających się wprowadzać nowe trendy do naszych przestrzeni miejskich. To zasługa państwa, którzy mówiliście od dawna, żeby takie centrum powstało" - podkreślił podczas uroczystości prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jak przypomniał, powołanie Centrum Organizacji Pozarządowych było jednym z elementów jego planu wyborczego. Instytucja działa od lipca ub. roku.

"Wprawdzie wyobrażałem sobie nieco inaczej Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu - w zupełnie innych przestrzeniach - ale z powodów również takich, że zależało nam wszystkim, aby to jak najszybciej powstało, udało się przeanalizować wszystkie wolne przestrzenie, jakimi dysponuje miasto i wybrać takie, która będzie najbardziej państwu pasowała" - wyjaśnił Krupa.

"Należy myśleć - i tu zapewniam - o dalszej współpracy i dalszym działaniu na rzecz, kto wie, może i powiększenia Centrum Organizacji Pozarządowych. Myślę, że już jesteśmy przykładem dla całego regionu i może jak powstanie metropolia, będziemy myśleć o takim metropolitalnym centrum organizacji pozarządowych" - dodał prezydent Katowic.

Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach zaczęło działalność w oparciu o siedzibę na ul. Młyńskiej o powierzchni 56 m kw. (wcześniej funkcjonował tam Inkubator Społecznej Aktywności). Nowa siedziba o powierzchni 335 m kw. została wyremontowana - wraz z zainstalowaniem infrastruktury dla niepełnosprawnych - przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Koszt prac wyniósł 173 tys. zł.

Prowadzenie Centrum miasto zleciło w ub. roku wyłonionemu w otwartym konkursie Stowarzyszeniu Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST w Katowicach. Prezes MOST-u Anna Szelest akcentowała we wtorek, że stowarzyszenie czekało na taki moment 22 lata. Mówiła też, że w kilkuletniej perspektywie, potrzebne byłoby kolejne, jeszcze bardziej rozwojowe miejsce - pełne inicjatyw społecznych: z centrum senioralnym, młodzieżowym i organizacji pozarządowych.

Szelest uściśliła, że w kontekście tworzenia rodzaju sieci aktywności społecznej, w której część organizacji działa w konkretnych środowiskach, dzielnicach, a część bardziej potrzebuje powierzchni, przestrzeni, chodzi o uniwersalne miejsce, w którym spotykałyby się te wszystkie organizacje - mogąc działać wspólnie.

"Ale my tu się najpierw musimy w tym centrum sprawdzić; zacznijmy od tego, że nawet ścisk nas tu będzie koncepcyjnie wspierał. Nie proszę pana prezydenta, gospodarzy miasta, o jakieś deklaracje. To wszystko kwestia naszej wspólnej pracy. Jak zasłużymy, będziemy potrzebni, to miasto nie będzie miało z tym problemu" - mówiła podczas uroczystości szefowa MOST-u.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: