PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice inwestują na potęgę

  • Newseria.pl    19 kwietnia 2013 - 09:59
Katowice inwestują na potęgę

Zagospodarowanie terenów po byłej kopalni „Katowice” stało się priorytetem inwestycyjnym Katowic. Najpóźniej na początku przyszłego roku powinien się też zakończyć proces przebudowy katowickiego rynku. W dłuższej perspektywie miasto planuje także inwestycje w rozbudowę dróg i inteligentny system kierowania ruchem.
- W tym roku chcielibyśmy dokończyć inwestycje już rozpoczęte. Chodzi tu przede wszystkim o obiekty kulturalne, budowane na terenach byłej kopalni „Katowice" - mówi wiceprezydent Katowic, Marcin Krupa.

Chodzi tu m.in. o siedzibę Muzeum Śląskiego, która - zgodnie z zapowiedziami - zostanie ukończona w czerwcu br. Inwestycja warta ponad 320 mln zł jest finansowana przede wszystkim ze środków unijnych i samorządu województwa.

- Chcemy także zakończyć budowę nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i kontynuować budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Wszystkie siły w tym roku i prawdopodobnie jeszcze w części przyszłego będą skoncentrowane właśnie na tych inwestycjach - twierdzi Krupa.

W najbliższych miesiącach miasto zamierza dokończyć również dużą inwestycję infrastrukturalną w centrum. Chodzi o trwający już drugi etap przebudowy rynku

- Planujemy kontynuację tej inwestycji, a więc przebudowy kanalizacji instalacji podziemnych, torowiska i mostu nad Rawą - wymienia wiceprezydent Katowic. - Te projekty powinny zostać zakończone do końca roku lub na początku 2014 r.

Katowice planują również szereg inwestycji, na które będą pozyskiwać środki z funduszy europejskich.

- Przede wszystkim to programy inteligentnego zarządzania ruchem kołowym w mieście, tzw. ITS. Przygotowane są projekty na nową perspektywę środków unijnych, czyli 2014-2020 i w tym okresie chcemy zrealizować nasz katowicki ITS. Dotychczas posiadamy studium wykonalności takiego systemu. Wiemy od czego należy zacząć, w jaki sposób podejść do problemu. Myślę, że to w kolejnych latach będzie się już bezpośrednio przekładało na konkretne realizacje - wyjaśnia wiceprezydent.

Za pieniądze z nowej perspektywy Katowice zamierzają również przebudować drogę krajową nr 81 biegnącą dziś przez miasto. Pozwoli to na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszary zabudowy mieszkaniowej. Przebudowa ma się skoncentrować na czterech etapach.

- To jest przebudowa ulicy 73. Pułku, przebudowa węzła na Giszowcu, przebudowa węzła w śladzie ulicy Kolejowej i Kościuszki i przebudowa skrzyżowania Kościuszki i Armii Krajowej. Ogólna suma tych inwestycji drogowych to ponad 1,3 mld złotych. Całość musimy podzielić na konkretne etapy. Jeżeli tylko nasze wnioski przejdą, zaczniemy od przebudowy węzła giszowieckiego - wyjaśnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • milla54, 2013-04-26 08:16:39

    Super, byle tak dalej.
  • megatron2, 2013-04-25 08:24:46

    Katowice - mega miasto!