PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice, kierowcy, korki: ruch płynny mimo wielu remontów

  • bad    21 sierpnia 2015 - 18:46
Katowice, kierowcy, korki: ruch płynny mimo wielu remontów

Mino wielu utrudnień w Katowice nie korkują się. Fot. wikipedia

Chociaż w ciągu minionego roku na kierowców w Katowicach czekało wiele utrudnień spowodowanych remontami i zmianami ruchu, to wyniki prędkości i tak nie są najgorsze. Jednak co zaskakuje, średnie prędkości mierzone w różnych odległościach od centrum niewiele się od siebie różnią.
W badaniu serwisu korkowo.pl zostały wzięte pod uwagę średnie prędkości osiągane w promieniu 2, 5, 10 i 15 km od śródmieścia.

W maju br. najwolniej jeździło się w ścisłym centrum o godzinie 15.00, gdzie średnia prędkość wynosiła 29 km/h. Do średnio 34 km/h kierowcy mogli rozpędzić się po 18.00, a w ciągu całego dnia prędkość w sercu miasta wahała się w okolicach średnio 31 km/h. W oddaleniu do 5 km od centrum podczas popołudniowego szczytu samochody poruszały się ze średnią prędkością 35 km/h, natomiast późnym popołudniem przyspieszały już do średnio 40 km/h.

Czytaj też: Korki w miastach, straty, wąskie gardła: najgorzej we Wrocławiu, najlepiej w Gdańsku

Tylko o 1 km/h więcej wynosiła średnia prędkość w oddaleniu do 10 km od śródmieścia. Chociaż tutaj kierowcy jeździli najszybciej także ok. 18.00 (średnio 40 km/h), to w ciągu całego dnia poruszali się dosyć płynnie (średnio 37-38 km/h). Na obrzeżach miasta (do 15 km) osiągane prędkości wcale nie okazały się większe. Chociaż zwiększała się odległość od śródmieścia, kierowcy nie jeździli szybciej. Średnia prędkość była porównywalna z tą na drogach do 10 km od śródmieścia i w ciągu całego dnia w maju wyniosła 38 km/h.

- Niskie wyniki średnich prędkości w Katowicach mogą wiązać się z remontem śródmieścia i całkowitym zamknięciem ruchu kołowego w maju br. na ulicy Brackiej – mówi Agnieszka Kaźmierczak z Korkowo.pl. - Część dróg została tymczasowo wyłączona z ruchu i chociaż pojawiły się objazdy dla ruchu tranzytowego i wewnątrzmiejskiego, to zawsze remonty powodują utrudnienia i spowolnienie średnich prędkości – dodaje.

Porównanie z rokiem ubiegłym

Chociaż średnie prędkości na katowickich drogach nie należą do najwyższych w kraju, to sytuacja nieznacznie poprawiła się od grudnia ubiegłego roku. Prawie we wszystkich odległościach od centrum miasta samochody przyspieszyły w ciągu dnia o średnio 1 km/h. Wyjątkiem są obrzeża Katowic (do 15 km od centrum), gdzie średnia prędkość od grudnia do maja br. roku spadła o 2 km/h.

Jednak biorąc pod uwagę średnie prędkości osiągane w Katowicach w maju ubiegłego roku, widać nieznaczny spadek. W ścisłym centrum prędkość zmniejszyła się o średnio 1 km/h, ale już na obrzeżach miasta kierowcy w maju br. jeździli o średnio 3 km/h wolniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Bez zmian natomiast pozostają średnie prędkości w odległości do 5 i 10 km od centrum miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.