PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice konsultują podziemne parkowanie

  • RAF    29 marca 2010 - 10:33
Katowice konsultują podziemne parkowanie

Władze Katowic razem z potencjalnymi inwestorami zdecydują w jaki sposób wybudować parkingi podziemne. Kwietniowa konsultacja zdecyduje o szczegółowych zapisach specyfikacji przetargowej.
Władze Katowic chcą skorzystać z doświadczenia inwestorów i wspólnie z nimi ustalić według jakich założeń powinny powstać w mieście nowe parkingi podziemne. Specjalne organizowane z tej okazji kwietniowe forum dla inwestorów, które jest jedną z pierwszych tego typu w Polsce inicjatyw, ma być sposobem na zagwarantowanie efektywności projektu zarówno dla miasta jak i firm prywatnych.

 - To firmy prywatne wybudują, a później będą eksploatować przez dziesiątki lat te parkingi. Dlatego kluczowe jest takie sformułowanie warunków współpracy, aby projekt zapewniał Katowicom skuteczne rozwiązanie problemu przestrzeni parkingowej, a firmie prywatnej zysk – mówi Piotr Uszok, prezydent miasta.

 W trakcie kwietniowego forum zaprezentowane zostaną koncepcyjne projekty budowy parkingów podziemnych, a opinie i uwagi przekazane na forum przez inwestorów wpłyną na ostateczne zapisy specyfikacji przetargowej. W spotkaniu mogą wziąć udział wszystkie firmy zainteresowane budową parkingów podziemnych w Katowicach.

Decyzję o organizacji forum Katowice podjęły na podstawie wniosków z obserwacji realizacji podobnych projektów w innych miastach, gdzie często oczekiwania samorządu zupełnie odbiegały od realiów rynkowych.

Codziennie w centrum Katowic miejsca parkingowego szuka około 60 tys. kierowców, a w najbliższych latach ta liczba jeszcze się zwiększy.

Inwestycje, które zwiększą liczbę miejsc parkingowych oraz poprawią estetykę miasta, mają powstać w śródmieściu Katowic. Koncepcja pierwszej z nich zakłada likwidację parkingu naziemnego przy ulicy Dworcowej. Zwolniony w ten sposób obszar stworzyłby powierzchnię pod powstanie Placu Dworcowego. Pod nim powstałby parking podziemny, który pomieści do 450 samochodów. Drugi parking podziemnym byłby zlokalizowany pod placem Bolesława Chrobrego i zapewniałby do 550 miejsc parkingowych.

Ogólnie projekty zakładają budowę obiektów o powierzchni 4 600 m2 każdy złożonych z dwóch lub trzech kondygnacji. Popularność parkingu pod placem Bolesława Chrobrego ma zapewnić m.in. bliskie sąsiedztwo urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, a w przypadku parkingu zlokalizowanego pod Placem Dworcowym - bliskość hoteli Diament i Monopol, okolicznych biur i sklepów oraz Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego i Muzeum Śląskiego.

 Nad organizacją spotkania dla zainteresowanych inwestorów będą czuwali specjaliści Grontmij, firmy która została wybrana przez władze miasta jako konsultant projektu budowy parkingów podziemnych w Katowicach.

 - O tym czy parking podziemny będzie spełniał wszystkie swoje zadania decydują dziesiątki szczegółów. Część z nich to właściwe decyzje władz miasta podejmowane już na etapie tworzenia koncepcji i rozpisywania przetargów. Tu bezcenna wydaje się wymiana doświadczeń pomiędzy zamawiającym, czyli miastem a potencjalnymi wykonawcami inwestycji. Właśnie realizacji tego celu przyświeca organizowane przez nas forum – mówi Marek Stajndor z firmy Grontmij, kierownik projektu i organizator forum.

Konsultacje mają również pomóc władzom Katowic w podjęciu decyzji co do wyboru formy współpracy miasta z inwestorem prywatnych. Brane są pod uwagę dwie formy: partnerstwo publiczno-prywatne oraz koncesja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Artiko, 2010-04-13 14:18:05

    Popieram /dede/ale chyba gora nigdy nie zmadrzeje bo to zlodzieje.
  • dede, 2010-03-29 13:09:29

    A może by tak skonsultować czy ludzie mają oddychać czy nie. Ludzie opanujcie się. Parkingi a nie konsultacje są koniecznością od wielu lat