Katowice: Nowy stary Supersam częścią nowego centrum

Przestrzeń publiczna w ścisłym centrum Katowic nabiera ostatecznych kształtów. Właśnie otwarto nowy dom handlowy Supersam, w miejscu dawnej charakterystycznej hali.
Katowice: Nowy stary Supersam częścią nowego centrum
Inwestorem Supersamu jest Griffin Real Estate, a zarządcą obiektu firma Knight Frank (fot.supersam-katowice.pl)

Otwarcie w czwartek (8 października) nowego Supersamu z 76 sklepami i punktami usługowymi to kolejny, jak podkreślał prezydent Marcin Krupa, element przebudowy, modernizacji i ożywiania centralnej strefy miasta.

Nowy kompleks Supersamu stanął przy ul. Skargi, w miejscu zburzonej dwa lata temu hali targowej z 1937 r., do której w 1988 r. dobudowano dwupiętrowy budynek biurowy. W latach 2002-2003 zmodernizowano halę, która stała się jednokondygnacyjnym pasażem handlowym o powierzchni ok. 6 tys. m kw. z supermarketem i kilkunastoma sklepami.

Inwestorem Supersamu jest Griffin Real Estate, a zarządcą obiektu firma Knight Frank. "Całkowity budżet inwestycji szacowany jest na ok. 50 mln euro" - poinformował przedstawiciel biura prasowego inwestora. Łączna powierzchnia najmu obiektu to prawie 23 tys. m kw.

Trwa porządkowanie pod względem architektonicznym i urbanistycznym centrum Katowic

W październiku 2012 r. do użytku został oddany nowy dworzec kolejowy. Jesienią 2013 r. zakończono budowę sąsiadującego z dworcem - nowego centrum komunikacyjnego i Galerii Katowickiej (warta ok. 1 mld zł inwestycja była jedną z największych w aglomeracji katowickiej).

Obecnie dobiega końca przebudowa Rynku wraz z przylegającymi do niego ulicami. Ta sztandarowa inwestycja Katowic ma nie tylko na nowo ukształtować przestrzeń publiczną ścisłego centrum miasta, jej celem jest również - jak podkreśla katowicki samorząd - "ożywienie miasta" poprzez zachęcenie mieszkańców do przebywania w centrum.

Przebudowę Rynku rozpoczęto w 2012 r. Rynek został podzielony na trzy strefy. Wyremontowano m.in. kanalizację, infrastrukturę tramwajową.

Dotąd zakończono modernizację m.in. przestrzeni tzw. Placu Kwiatowego, na którym pojawiła się zieleń, fontanna, ławki, pawilony kwiatowe i kawiarnia. Gotowa jest też kolejna przestrzeń, która znajduje się pomiędzy Teatrem Śląskim a domem handlowym Skarbek. Jest to strefa wykorzystywana m.in. do organizacji wydarzeń kulturalnych, w tym muzycznych oraz jarmarków.

Trzecia ze stref, której budowa jeszcze trwa, będzie służyła mieszkańcom do odpoczynku i relaksu. "Strefa parkowa z nasadzonymi w niej brzozami oraz fontanną, która imituje rzekę Rawę (przepływa pod płytą Rynku), zamyka przestrzeń rynku od strony alei Korfantego" - powiedział PAP prezydent Katowic Marcin Krupa.

To nie koniec prac w centrum miasta

"W przyszłym startujemy z budową obiektu restauracyjnego, który pojawi się przy strefie parkowej - od strony alei Korfantego" - dodał Krupa. Kolejnym etapem będzie uporządkowanie ul. Mickiewicza (od strony Rynku w kierunku ulicy Sokolskiej). Krupa dodał, że na jej odcinku od Rynku do ulicy Stawowej miasto chce "ograniczyć w znaczący sposób ruch samochodów".

Prace przy przebudowie Rynku mają się zakończyć po wybudowaniu restauracji. "Jest ogłoszony przetarg, który ma wyłonić przyszłego wykonawcę tego obiektu. Rozpoczęcie budowy powinno ruszyć wiosną przyszłego roku" - powiedział Krupa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Polska centrami handlowymi stoi. Na Zachodzie każdy mieszkaniec powinien znajdować się w zasięgu maksymalnie kilku minut od jakiegoś terenu zielonego (parku, skwerku). W Polsce każdy mieszkaniec musi znajdować się w zasięgu maksymalnie kilku minut od jakiegoś hipermarketu czy centrum handlowego.... rozwiń

Red, 2015-10-09 09:13:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE