PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Rozpoczęcie budowy Mieszkań Plus przed świętami

  • PAP/JS    8 grudnia 2017 - 23:01
Katowice: Rozpoczęcie budowy Mieszkań Plus przed świętami
Budowa przy ul. Górniczego Dorobku powinna ruszyć w I kw. 2018 r.; planowany termin oddania mieszkań najemcom to III kw. 2020 r. (fot. pixabay.com)

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia planowane jest wbicie pierwszej łopaty na budowie osiedla z ok. 500 mieszkaniami, tzw. Nowego Nikiszowca, przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach. Planowany termin oddania mieszkań najemcom to trzeci kwartał 2020 r.
• Budowa przy ul. Górniczego Dorobku powinna ruszyć w I kw. 2018 r.; planowany termin oddania mieszkań najemcom to III kw. 2020 r.

• Całe osiedle - projektowane przez pracownię 22Architekci ma mieścić 509 mieszkań o średnim metrażu 59,6 m kw.

• Powierzchnia terenu pod nowe osiedle to blisko 75 tys. m kw. Zaplanowano na nim 572 naziemne miejsca postojowe.

Poinformowali o tym podczas briefingu w Katowicach prezes Katowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS), które współprowadzi inwestycję, Janusz Olesiński, wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula oraz dyrektor inwestycyjny BGK Nieruchomości Jarosław Kołodziejczyk.

Okazją było otwarcie wystawy prezentującej katowickie inwestycje w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, będącego częścią szeroko pojętego programu Mieszkanie Plus. Wystawę przygotowano jako element rozpoczynającego się w piątek weekendowego Jarmarku na Nikiszu, który co roku przyciąga na katowickie zabytkowe osiedle Nikiszowiec tłumy mieszkańców miasta i regionu.

Jak podkreślił wiceprezydent Katowic, koncepcja osiedla przy ul. Górniczego Dorobku łączy się z zabytkowym Nikiszowcem "w sposób emocjonalny i funkcjonalny". Dyrektor inwestycyjny BGK zaznaczył, nowe osiedle będzie "dużym projektem architektonicznym". "Realizacja na Nikiszowcu nawiązuje do starej dzielnicy miasta, też ma charakter zabudowy kwartałowej, o bardzo ciekawej architekturze wnętrza" - zasygnalizował Kołodziejczyk.

Olesiński poinformował, że przetarg na wykonawcę osiedla, prowadzony według formuły przygotowanej przez BGKN (niepodlegającej procedurze zamówień publicznych), zostanie zakończony 14 grudnia br. Tydzień później zaplanowano "pierwsze wbicie łopaty" - z ujawnieniem wybranego generalnego wykonawcy. Do 13 grudnia KTBS spodziewa się też prawomocnego pozwolenia na budowę.

Prezes KTBS zaznaczył, że pierwsze wbicie łopaty nie będzie jeszcze oznaczało zasadniczych prac. W okresie zimowym generalny wykonawca (lub wykonawcy) będzie jeszcze pracował z projektantem nad szczegółami wykonawczymi, a przed wiosną, czyli początkiem sezonu budowlanego, wykona wycinkę drzew, ogrodzenie terenu itp.

Budowa przy ul. Górniczego Dorobku powinna ruszyć w I kw. 2018 r.; planowany termin oddania mieszkań najemcom to III kw. 2020 r. Całe osiedle - projektowane przez pracownię 22Architekci ma mieścić 509 mieszkań o średnim metrażu 59,6 m kw. Powierzchnia terenu pod nowe osiedle to blisko 75 tys. m kw. Zaplanowano na nim 572 naziemne miejsca postojowe.

Jak zaznaczył Olesiński, 6-9 miesięcy później powinna rozpocząć się analogiczna procedura zmierzająca do budowy kolejnych ok. 500 mieszkań modelowych w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus na ok. 6-hektarowym terenie w katowickiej dzielnicy Szopienice. Podobnie, jak w Nikiszowcu, będzie ono realizowane na zasadzie spółki celowej KTBS i BGKN.

Przetarg na budowę osiedla przy ul. Korczaka powinien rozpocząć się w połowie 2018 r. Wybór wykonawcy ma nastąpić w III kw., a mieszkania mają być oddawane w II kw. 2021 r. Osiedle projektowane przez Kuryłowicz & Associates ma mieścić 500 mieszkań o średnim metrażu 58,4 m kw. Powierzchnia terenu to ponad 62 tys. m kw. Zaplanowano 326 podziemnych i 344 naziemne miejsca postojowe.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.