PARTNER PORTALU
 • BGK

Katowice stają się nowoczesną stolicą metropolii

 • PropertyNews.pl    20 listopada 2012 - 07:47
Katowice stają się nowoczesną stolicą metropolii

Według prezydenta Katowic Piotra Uszoka miasto zmienia swoje oblicze, stając się nowoczesną stolicą dynamicznie rozwijającej się metropolii górnośląskiej, której potencjał dostrzegają prywatni inwestorzy.
Jak ocenia pan wkład deweloperów działających na rynku nieruchomości komercyjnych w proces rozwoju miasta?

Piotr Uszok:  Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta ze względu na kilka aspektów. Pierwszy dotyczy tego, że prywatni inwestorzy w końcu dostrzegają wielki potencjał społeczny i gospodarczy Katowic i całej metropolii. Na kilkudziesięciu uczelniach w regionie kształcimy specjalistów w różnych kierunkach. Prym w tym aspekcie wiodą Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Ekonomiczny, ale nie bez znaczenia jest również obecność uczelni artystycznych czy medycznych.

Potencjał tkwiący w absolwentach tych uczelni wykorzystują inwestorzy, w szczególności zaś firmy, które postanawiają zlokalizować swój biznes w biurowcach, które powstały i nadal powstają na terenie Katowic. Zyskujemy zatem nie tylko nowe miejsca pracy czy kolejne argumenty w rywalizacji o pozyskiwanie kolejnych inwestorów. Dzięki temu Katowice zmieniają również swoje oblicze, stając się nowoczesną stolicą dynamicznie rozwijającej się metropolii.

W którym segmencie rynku nieruchomości dzieje się najwięcej?

- W tym momencie Katowice to tak naprawdę jeden wielki plac budowy i dzieje się to dzięki inwestorom prywatnym oraz staraniom samorządu. Dzięki zaangażowaniu środków z budżetu miasta oraz dotacji z Unii Europejskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Spodka - na terenach po dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice" - powstają nowe obiekty Międzynarodowego Centrum Kongresowego, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Muzeum Śląskiego. Łączna wartość inwestycji na powstającej w ten sposób Strefie Kultury to ponad miliard złotych.

Za blisko 300 mln złotych przebudowujemy katowicki rynek, a wraz z nim główne ciągi komunikacyjne na alei Korfantego oraz ulicy 3-go Maja. Kolejną, niezwykle ważną inwestycją jest oddany 29 października br. nowy dworzec PKP. W przyszłym roku planowane jest również otwarcie zintegrowanej z dworcem Galerii Katowickiej. Inwestycja PKP oraz hiszpańskiej firmy Neinver jest warta ok. miliard złotych.

Istotnym faktem jest też bardzo korzystna sytuacja na rynku powierzchni biurowych w Katowicach. Mogę tu przytoczyć przykłady ostatnich największych transakcji najmu zawartych przez firmy Tele-Fonika i Rockwell Automation.

W tym roku oddano do użytku m.in. nowy biurowiec Górnośląskiego Parku Przemysłowego, a w najbliższych tygodniach zakończy się budowa tzw. Nowego Katowickiego Centrum Biznesu. Przy ul. Francuskiej firma Echo Investment rozpoczyna już budowę nowego kompleksu biurowego o powierzchni ok. 31 tysięcy metrów kwadratowych.

Ponadto spółka GTC, właściciel Centrum Biurowego Francuska w Katowicach, planuje nową inwestycję - także zlokalizowaną w ścisłym centrum miasta.Prowadzimy wiele rozmów z kolejnymi inwestorami i dlatego głęboko wierzę, że realizacja nowych inwestycji w powierzchnie biurowe to tylko kwestia czasu.

Deweloperzy za największy hamulec w realizacji inwestycji uznają brak planów zagospodarowania przestrzennego lub ich złe zapisy...

- Plany zagospodarowania przestrzennego są naturalnie potrzebne dla harmonijnego rozwoju miasta. Nie da się jednak ukryć, że w niektórych przypadkach PZP są pewnym utrudnieniem dla inwestorów, gdyż często zbyt precyzyjnie określają warunki budowy czy zaaranżowania określonej przestrzeni.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Wydarzenie życia!, 2013-05-14 21:19:50

  JAKOŚĆ,JAKOŚĆ i jeszcze raz JAKOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • milla89, 2013-05-14 07:37:31

  Katowice.
 • lol80katowice, 2013-04-04 12:02:57

  Kato!!!