PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice szukają biura projektowego

  • PAP    8 sierpnia 2012 - 13:11
Katowice szukają biura projektowego

Do końca roku Katowice zamierzają wyłonić biuro projektowe, które przygotuje projekt zagospodarowania przestrzeni między Rynkiem, a rondem im. Ziętka w ścisłym centrum miasta.
Projekt nowego Rynku ma być gotowy w połowie 2013 r. Plany władz miasta odnośnie tej sztandarowej miejskiej inwestycji przedstawił w środę prezydent Katowic Piotr Uszok. Zapowiedział, że wkrótce miasto ogłosi przetarg ograniczony na wybór biura projektowego. Samorządowcy zamierzają wybrać pięć biur do dalszych rozmów, aby przed końcem 2012 r. wyłonić projektanta dla strefy Rondo-Rynek.

Projektowanie całej strefy będzie podzielone na etapy, ponieważ jej środkiem płynie – podziemnym korytem – rzeka Rawa, co wymaga bardziej skomplikowanych, czasochłonnych przygotowań już na etapie projektu. Dlatego część dotycząca Rawy będzie gotowa później.

W pierwszym etapie – do połowy przyszłego roku – będzie gotowy projekt wykonawczy i budowlany dotyczący samego Rynku, wraz z pozwoleniami na budowę. Wówczas ruszą przetargi na wykonanie robót. Na katowickim Rynku i na niektórych otaczających go ulicach już od kilku miesięcy trwają prace, związane przede wszystkim ze zmianą położenia linii tramwajowych. Kończy się także modernizacja usytuowanego na Rynku dawnego Domu Prasy.

To wstęp do dalszych prac na Rynku oraz przebudowy układu drogowego między nim, a pobliskim rondem im. Ziętka. Niebawem ruszy też modernizacja głównej handlowej ulicy centrum miasta – 3 Maja.

Podstawą projektu zagospodarowania przestrzeni publicznej w centrum Katowic ma być koncepcja architektoniczna przygotowana przez krakowskie biuro GPP Grupa Projektowa. Praca ta została uznana za najlepszą w ogłoszonym przez miasto, rozstrzygniętym przed ponad miesiącem konkursie. Zdobyła drugie miejsce – pierwszego nie przyznano. Z tego powodu samorząd nie może podpisać umowy z biurem z wolnej ręki, ale – zgodnie z prawem zamówień publicznych – musi ogłosić w tej sprawie przetarg.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.