PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Wieżowce przy strefie kultury? Miasto za, muzeum protestuje

  • PAP/AH    21 lutego 2018 - 15:21
Katowice: Wieżowce przy strefie kultury? Miasto za, muzeum protestuje
Zdaniem przedstawicieli muzeum, budowa 12- i 18-kondygnacyjnych budynków mieszkaniowych, usytuowanych jeszcze na 3-metrowym wzniesieniu, "bezpośrednio zaburzy krajobraz postindustrialny oraz osie widokowe". (fot. Archiwum)

W bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego i Strefy Kultury w Katowicach ma powstać duży projekt deweloperski. Głęboko zaniepokojone przyzwoleniem włodarzy miasta Katowice na budowę w tym miejscu 12- i 18-kondygnacyjnych budynków są władze muzeum. Apelują o wstrzymanie inwestycji.
  • Władze miasta argumentują, że inwestycja przyciągnie do Katowic nowych mieszkańców.
  • Zdaniem przedstawicieli muzeum, budowa 12- i 18-kondygnacyjnych budynków mieszkaniowych, usytuowanych jeszcze na 3-metrowym wzniesieniu, "bezpośrednio zaburzy krajobraz postindustrialny oraz osie widokowe".
  • Urzędu Miasta Katowice z kolei argumentuje, że zabudowa mieszkaniowa na obrzeżach Strefy Kultury wpisuje się w politykę przyciągania do Strefy mieszkańców, by to miejsce żyło.

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego została wybudowana na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Katowice i wykorzystuje część jej odrestaurowanych obiektów na cele muzealne. Dzięki tej i innym nowym inwestycjom na tym terenie - jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowego połączone z legendarną halą Spodka, w centrum Katowic powstała nowa przestrzeń, nazywana Strefą Kultury.

Przy hali Spodka, w miejscu starego biurowca DOKP, powstaje obecnie nowoczesny 66-metrowy biurowiec KTW. Budująca biurowiec KTW firma TDJ realizuje też projekt deweloperski nieopodal Muzeum Śląskiego i swojego nowego biurowca. Zarząd firmy zakłada, że pracownicy biurowca będą zainteresowani mieszkaniami w pobliżu.

O planach TDJ czytaj także: TDJ wierzy w biurowy potencjał Katowic i Śląska

"Dopuszczenie do powstania w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego budynków wysokich, górujących nad zabytkową tkanką byłej kopalni KWK Katowice, przy braku rozwiązań systemowych w postaci opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego historyczne dziedzictwo obszarów sąsiednich, będących przedmiotem ochrony konserwatorskiej, zmienią bezpowrotnie krajobraz tej części miasta, niwecząc wysiłki projektantów i przekreślając efekt, jaki udało się uzyskać, budując nową siedzibę Muzeum. Niniejszym apelujemy o wstrzymanie inwestycji, jak również o głęboką analizę tej inwestycji pod kątem osi widokowych miasta, popartą konsultacjami społecznymi" - napisano w oświadczeniu dyrekcji muzeum.

Przypomniano w nim, że jednym z czynników decydujących o wyborze projektu nowej siedziby Muzeum Śląskiego była możliwie minimalna ingerencja w krajobraz i, co za tym idzie, przyznanie pierwszej nagrody projektowi, który zakładał zagłębienie zasadniczej części obiektu poniżej poziomu gruntu.

"Pozwoliło to na wyeksponowanie zabytkowych budynków i zachowanie tak charakterystycznej dla tego miejsca postrzępionej linii horyzontu. Tym samym kompleks Muzeum Śląskiego stał się wyraźnym i bardzo rozpoznawalnym symbolem stolicy regionu, a na przestrzeni ostatnich lat niekwestionowaną wizytówką miasta opowiadającą jego historię" - wskazano.

Zdaniem przedstawicieli muzeum, budowa 12- i 18-kondygnacyjnych budynków mieszkaniowych, usytuowanych jeszcze na 3-metrowym wzniesieniu, "bezpośrednio zaburzy krajobraz postindustrialny oraz osie widokowe".

- Zabudowa mieszkaniowa na obrzeżach Strefy Kultury wpisuje się w naszą politykę przyciągania do Strefy mieszkańców, by to miejsce żyło - również niezależnie od organizowanych dużych wydarzeń i imprez. Nowoczesna zabudowa mieszkaniowa będzie na pewno potrzebnym dopełnieniem funkcji jaką Strefa Kultury pełni i będzie pełnić w skali całego miasta - stolicy metropolii Śląsko-Zagłębiowskie - powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Lipka.

- Co do kwestii wysokości zabudowań - zapisy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice - wskazują dopuszczenie zabudowy o wysokości odpowiednio do 6 lub do 12 kondygnacji, przy czym nie wyklucza się kształtowania dominant, o wysokości określonej indywidualnie - dodała. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.