PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice wystawią lokale na kulturę po preferencyjnych stawkach czynszu

  • PAP    5 lutego 2014 - 10:45
Katowice wystawią lokale na kulturę po preferencyjnych stawkach czynszu

- W środę w Katowicach rusza druga edycja konkursu "Lokal na kulturę". Organizatorzy wydarzeń kulturalnych, którzy przedstawią najlepsze pomysły będą mogli użytkować miejskie pomieszczenia po preferencyjnych stawkach czynszu. Oferty można składać do 26 lutego.
Pierwszą edycję konkursu, którego celem jest wzbogacenie krajobrazu kulturalnego miasta, rozstrzygnięto w październiku ubiegłego roku. Wówczas z 13 złożonych ofert wybrano cztery. Wyłonieni w konkursie najemcy zadeklarowali chęć stworzenia w nieużytkowanych dotychczas lokalach pracowni artystycznych i galerii.

Tym razem miasto zaoferowało dziewięć miejsc, w których może zakwitnąć życie kulturalne, artystyczne i twórcze. Kryterium wyboru będzie oferta społeczno-kulturalna przedstawiona przez animatorów kultury, a także ich dotychczasowy dorobek.

Oferty można składać do 26 lutego. W tych dniach można też oglądać lokale przeznaczone do konkursu. Mieszczą się one m.in. przy ulicach: Chopina, Gliwickiej, Kochanowskiego, Krzywej i Teatralnej. Szczegółowe informacje o konkursie wraz wykazem lokali będzie można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Katowice.

Uchwałę w sprawie ogłoszenia pierwszego konkursu na najem lokali użytkowych ramach programu "Lokal na kulturę" katowiccy radni przyjęli w styczniu ubiegłego roku. Dzięki decyzji radnych animatorzy kultury będą płacili bardzo niski czynsz, stanowiący kilkanaście procent stawki rynkowej.

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wyzwoliły w mieszkańcach miasta ogromną potrzebę uczestnictwa w imprezach kulturalnych, także tych kameralnych. Organizatorzy spotkań, debat czy małych wystaw spotykają się jednak z wieloma trudnościami, z których największym jest brak własnej siedziby. W opinii autorów uchwały, wdrożenie programu "Lokal na kulturę" pozwoli poprawić tę sytuację, a przede wszystkim doprowadzi do urozmaicenia i przyniesie zdecydowaną zmianę życia kulturalnego miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.