Katowicki dworzec dopuszczony do użytku

Nadzór budowlany zgodził się na użytkowanie nowego katowickiego dworca kolejowego, który ma być udostępniony pasażerom w końcu października. Pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu wydały już straż pożarna i sanepid.
Katowicki dworzec dopuszczony do użytku

Jak podała we wtorek firma Neinver Polska, która od półtora roku buduje dworcowy kompleks wraz z towarzyszącą mu galerią handlową, w hali dworca trwają ostatnie prace porządkowe oraz przygotowania do otwarcia obiektu. Testowana jest także sprawność urządzeń technicznych, takich jak nagłośnienie czy systemy informowania.

Czytaj też: Otwarcie dworca w Katowicach 30 października

Proces odbioru dworca przez nadzór budowlany trwał kilka tygodni.

"W ostatnich dniach przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach wizytowali nową halę dworca i drobiazgowo analizowali m.in. zgodność powstałego obiektu ze zgłoszonym wcześniej projektem architektoniczno-budowlanym" - wskazał dyrektor ds. inwestycji w Neinver Polska Rafał Elżanowski.

Dodał, że decyzja nadzoru budowlanego potwierdza, że nowa hala dworca wraz z pomieszczeniami przeznaczonymi do obsługi pasażerów, biurowymi i komercyjnymi spełnia wymogi oraz może być bezpiecznie użytkowana przez podróżnych i pracowników.

Czytaj też: To będą dworce przyszłości

Według wcześniejszych informacji otwarcie nowego dworca zaplanowano na 30 października. W kolejnym etapie inwestycji, na przełomie 2012 i 2013 r., ma być oddany podziemny terminal autobusowy. W podobnym czasie drożny ma być przejazd pod dworcem podziemnym odcinkiem ul. Dworcowej.

Do połowy 2013 r. otwarta powinna zostać mieszcząca się w dworcowym kompleksie galeria handlowa, gdzie na 53 tys. m kw. znajdzie się 250 sklepów i punktów usługowych. Całości dopełni podziemny parking. W przyszłości obok kompleksu ma też stanąć biurowiec.

Architektura nowego dworca nawiązuje - według inwestora - do poprzedniej, zburzonej hali z szesnastoma charakterystycznymi betonowymi kielichami, które - ustawione w dwóch równoległych rzędach - tworzyły dach budynku. Kielichy, zaliczane przez niektórych specjalistów do architektonicznych unikatów, zostały odtworzone. Prace przy odtwarzaniu 16 kielichów zajęły osiem miesięcy.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

bedzie nowe mile i odswiezone miejsce schadzek a moze i nawet zamieszkania czyz nie?

CZIPSIK, 2012-10-09 19:48:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE