PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowicki dworzec dopuszczony do użytku

  • PAP    9 października 2012 - 15:12
Katowicki dworzec dopuszczony do użytku

Nadzór budowlany zgodził się na użytkowanie nowego katowickiego dworca kolejowego, który ma być udostępniony pasażerom w końcu października. Pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu wydały już straż pożarna i sanepid.
Jak podała we wtorek firma Neinver Polska, która od półtora roku buduje dworcowy kompleks wraz z towarzyszącą mu galerią handlową, w hali dworca trwają ostatnie prace porządkowe oraz przygotowania do otwarcia obiektu. Testowana jest także sprawność urządzeń technicznych, takich jak nagłośnienie czy systemy informowania.

Czytaj też: Otwarcie dworca w Katowicach 30 października

Proces odbioru dworca przez nadzór budowlany trwał kilka tygodni.

"W ostatnich dniach przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach wizytowali nową halę dworca i drobiazgowo analizowali m.in. zgodność powstałego obiektu ze zgłoszonym wcześniej projektem architektoniczno-budowlanym" - wskazał dyrektor ds. inwestycji w Neinver Polska Rafał Elżanowski.

Dodał, że decyzja nadzoru budowlanego potwierdza, że nowa hala dworca wraz z pomieszczeniami przeznaczonymi do obsługi pasażerów, biurowymi i komercyjnymi spełnia wymogi oraz może być bezpiecznie użytkowana przez podróżnych i pracowników.

Czytaj też: To będą dworce przyszłości

Według wcześniejszych informacji otwarcie nowego dworca zaplanowano na 30 października. W kolejnym etapie inwestycji, na przełomie 2012 i 2013 r., ma być oddany podziemny terminal autobusowy. W podobnym czasie drożny ma być przejazd pod dworcem podziemnym odcinkiem ul. Dworcowej.

Do połowy 2013 r. otwarta powinna zostać mieszcząca się w dworcowym kompleksie galeria handlowa, gdzie na 53 tys. m kw. znajdzie się 250 sklepów i punktów usługowych. Całości dopełni podziemny parking. W przyszłości obok kompleksu ma też stanąć biurowiec.

Architektura nowego dworca nawiązuje - według inwestora - do poprzedniej, zburzonej hali z szesnastoma charakterystycznymi betonowymi kielichami, które - ustawione w dwóch równoległych rzędach - tworzyły dach budynku. Kielichy, zaliczane przez niektórych specjalistów do architektonicznych unikatów, zostały odtworzone. Prace przy odtwarzaniu 16 kielichów zajęły osiem miesięcy.

<!-- pagebreak //-->

Prowadzono je zgodnie z nawiązującą do oryginalnej technologią odlewania betonowej konstrukcji wewnątrz drewnianego szalunku. Dzięki temu na powierzchni filarów - tak jak poprzednio - widać odciski drewnianych listewek.

Nowa hala obsługi podróżnych zajmuje powierzchnię blisko 6 tys. m kw. Urządzono tam kasy biletowe, punkty informacyjne, poczekalnie, toalety i szatnie. Do części handlowej wprowadzają się już restauracje i kawiarnie, sklepy, kioski, księgarnia, cukiernia, apteka i inne usługi - w sumie ponad 30 punktów handlowo-usługowych. W nowej hali będą też ruchome schody i chodniki, sala dla VIP-ów i system zintegrowanej informacji.

Niezależnie od budowy dworcowego kompleksu Centrum Realizacji Inwestycji PKP prowadzi modernizację peronów stacji Katowice. Inwestycja - warta ok. 65 mln zł - ma skończyć się jeszcze przed końcem 2012 r. Po zakończeniu prac Katowice będą czwartą w Polsce tak dużą stacją, gdzie wszystkie perony i tory będą w pełni zadaszone.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • CZIPSIK, 2012-10-09 19:48:48

    bedzie nowe mile i odswiezone miejsce schadzek a moze i nawet zamieszkania czyz nie?