PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowicki dworzec już otwarty

  • PAP    29 października 2012 - 18:55

- Kilkaset osób czekało w poniedziałkowe popołudnie na otwarcie nowego dworca kolejowego w Katowicach. Większość odwiedzających przyszła nie, by gdzieś pojechać, ale by obejrzeć nowy dworzec, robiąc przy tym zdjęcia czy drobne zakupy. Dworzec otwarto po godz. 16.
ZAKTUALIZOWANA: "Ładnie tu. Nie wiem, czy nie za mało miejsca, ale to się okaże. Kiedyś, jeszcze na starym dworcu na ul. Dworcowej, umawiałem się z przyszłą żoną. Na tym dworcu, co tutaj stał wcześniej, pod zegarem umawiał się mój syn. Teraz - zobaczymy, czy ten nowy spodoba się wnukom" - powiedział Jan Kowolik.

Kowolik przyszedł na dworzec, by obejrzeć miejsce, na które katowiczanie czekali od lat. Efekt mu się spodobał, nie wykluczył, że będzie odwiedzał dworzec nie tylko przy okazji podróży - zwłaszcza, gdy zostanie otwarta budowana przy nim galeria handlowa.

Nowy dworzec oddano w poniedziałek do użytku po blisko dwóch latach budowy, jako część powstającego w centrum miasta kompleksu handlowo-usługowego, który będzie gotowy w 2013 r.

W oficjalnym otwarciu dworca ok. godz. 13. uczestniczyli m.in. minister transportu Sławomir Nowak, przedstawiciele PKP oraz hiszpańskiej firmy Neinver, która jest partnerem kolei w tym przedsięwzięciu.

Przedstawiciele hiszpańskiego inwestora podkreślali, że warta ok. 240 mln euro budowa w Katowicach to obecnie ich największy projekt w Europie. Prezydent Katowic Piotr Uszok, który symbolicznie otworzył obiekt wskazał, że nowoczesny dworzec korzystnie wpłynie na wizerunek miasta.

Czytaj też:  Katowicki dworzec otwarty dzień wcześniej

Nowy dworzec jest częścią kompleksu handlowo-usługowego - budowa jego części komercyjnej zakończy się za kilka miesięcy. Minister transportu nie obawia się, że funkcje handlowe i usługowe będą dominować nad komunikacyjną rolą obiektu.

Jak mówił, przy przygotowywaniu projektu w Katowicach analizowano rozwiązania zastosowane na innych nowych dworcach w Europie. Wszędzie szeroko uwzględniono usługi, których potrzebują pasażerowie - gastronomię, handel, internet. "Dziś przy dworcach na nowo skupia się życie" - ocenił Nowak wskazując, że dotyczy to również dworca w Katowicach.

Dla podróżnych obiekt udostępniono w poniedziałek po godz. 16. Z głośników na dworcu i peronach popłynęły słowa powitania, nagrane przez znanych Ślązaków (m.in. Kazimierza Kutza) i innych, którzy skorzystali w ostatnich dniach z możliwości nagrania własnych powitań (pracownicy Kolei Śląskich, znany grajek na skrzypcach spod pobliskiego mostu).

<!-- pagebreak //-->

Wieczorem, ok. godz. 19 na elewacji obiektu zostanie zapalony neon z napisem "Katowice" - przeniesiony z poprzedniego dworca.

Otwarcie nowej hali obsługi pasażerów to koniec pierwszego etapu inwestycji na katowickim placu Szewczyka. Według poniedziałkowych informacji inwestorów w pierwszym kwartale 2013 r. oddany zostanie, zlokalizowany pod dworcem, niewielki podziemny terminal autobusowy. Prawdopodobnie w podobnym czasie drożny będzie przejazd pod dworcem podziemnym odcinkiem ul. Dworcowej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.