PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowicki skwer zmieni oblicze

  • PAP    1 czerwca 2011 - 16:01
Katowicki skwer zmieni oblicze

Niespełna pięć miesięcy potrwa modernizacja jednego z największych katowickich skwerów w centrum miasta - w pobliżu dworca autobusowego w rejonie ul. Sokolskiej.
Prace będą kosztowały 3,2 mln zł, na skwerze powstaną m.in. wypływające z poziomu chodnika fontanny.

Jak poinformował rzecznik urzędu miasta Jakub Jarząbek, w środę ruszyła przebudowa liczącego ponad 8 tys. m kw. skweru. Projekt przebudowy powstał na bazie koncepcji, przedstawionej przed kilkoma laty przez Stowarzyszenie Moje Miasto.

Czytaj też: Co zbudują na Placu Defilad?

Przygotowany w 2007 r. projekt koncepcyjny "Sokolska Łąka" autorstwa Jakuba Manka i Andrzeja Dudy zakładał wykreowanie nowoczesnej, dynamicznej przestrzeni publicznej, będącej miejscem spotkań, zabawy oraz prezentacji sztuki i przedsięwzięć artystycznych - na centralnym placu skweru o wymiarach 20 na 60 m.

Charakterystycznymi, i jak się okazało zbyt drogimi elementami tej koncepcji, było m.in. rozpięcie nad centralną częścią skweru konstrukcji z lin stalowych, na których rozpięte byłyby specjalne podłużne lampy tworzące "barwną chmurę", zainstalowanie kilkumetrowego interaktywnego ekranu i wyłożenie części przejść efektownym drewnem bankirai.

Czytaj też: Przestrzeń szeroko zamknięta

- Wycena realizacji tego projektu zdecydowanie przekroczyła kwotę przeznaczoną na modernizację placu. Została wynajęta pracownia architektoniczna, która zmodyfikowała pierwotny projekt zachowując większość elementów zaproponowanych przez stowarzyszenie, ale rezygnując z rzeczy, które były kosztowne i zdecydowanie podwyższały koszt tej realizacji - zaznaczył Jarząbek.

Ostatecznie w projekcie pozostały m.in. wszystkie nowe nawierzchnie z kostki brukowej i granitu (zamiast drewna i betonu architektonicznego), trzy zespoły wypływających z powierzchni centralnego placu fontann z barwnym podświetleniem oraz charakterystyczne elementy małej architektury.

Ich najbardziej efektownym elementem mają być ławki w formie pustych w środku walców - łączące funkcje wypoczynku, latarni i schronienia przed deszczem lub słońcem - z poliwęglanowym podświetlanym zadaszeniem. Również niektóre inne "meble miejskie", np. ławki i słupki odgradzające - mają mieć oryginalne formy: np. ściętych ostrosłupów, kul i półkul.

Zgodnie z założeniami pierwotnego projektu, cały skwer zostanie podzielony na pięć części - zadrzewioną aleję wzdłuż wschodniej granicy terenu, dwie łąki - mniejszą i większą - po obu stronach centralnego placu z fontannami oraz szeroki chodnik przy zachodniej części skweru (wzdłuż ul. Sokolskiej). Skwer będzie też przecięty dwoma głównymi przejściami, zgodnymi z kierunkami obecnego ruchu pieszego.

Jarząbek zapewnił, że prace - planowane do 16 października - przynajmniej częściowo prowadzone będą z zachowaniem możliwości przejścia przez skwer. W skrajnym przypadku pozostanie możliwość przejścia jego obrzeżem.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • uzależniony, 2011-06-01 16:19:08

    Tak długo czekać? Dlaczego tak sie dzieje?Jestem uzależniony od tego skweru!Tak drogo trzeba płacić...i tak długo czekać.To skandal!