PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowickie lotnisko idzie na sprzedaż

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 czerwca 2011 - 07:06
Katowickie lotnisko idzie na sprzedaż

Zarządzającemu portem w Katowicach-Pyrzowicach Górnośląskiemu Towarzystwu Lotniczemu nie jest już po drodze z Węglokoksem, który ma 40 proc. akcji spółki.
Państwowy Węglokoks przez lata trzymał akcje lotniczej spółki ze względów prestiżowych. Port do 2015 r. planuje zainwestować ponad 405 mln zł. Ponieważ Unia dołoży do rozbudowy lotniska tylko 40 proc., spółka potrzebuje wsparcia akcjonariuszy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Państwowy Węglokoks stać na wyłożenie swojej części pieniędzy, ale ze względów prawnych nie może tego zrobić, bo wtedy Komisja Europejska wszczęłaby dochodzenie w sprawie udzielenia niezgodnej z prawem pomocy publicznej.

Czytaj też: Pyrzowice inwestują i chcą liczyć się w Europie

Pozostali udziałowcy Górnośląskiemu Towarzystwu Lotniczemu, czyli lokalne samorządy, z kolei nie mają pieniędzy na dofinansowanie portu. Rozwiązaniem jest pozyskanie inwestora prywatnego.

Zmniejszenie zaangażowania Węglokoksu w porcie miała już umożliwić zeszłoroczna decyzja walnego zgromadzenia spółki. Dopuściła ona sprzedaż 30 procent pakietu akcji portu.

Czytaj też: Pyrzowice idą na sprzedaż

Oferta ta nie spotkała się ze zbyt dużym zainteresowaniem. Fundusze amerykańskie, japońskie i chińskie, które są zainteresowane katowickim lotniskiem, chciały kupić przynajmniej 40 proc. akcji spółki, aby uzyskać decydujący głos przy zarządzaniu lotniskiem.

W trakcie walnego zgromadzenia 17 czerwca udziałowcy Węglokoksu mają zwiększyć oferowany inwestorom zewnętrznym pakiet akcji. Sprzedaż pakietu Węglokoksu ma nie tylko wzmocnić lotnisko, ale też poprawić finanse spółki przed zaplanowaną na przyszły rok prywatyzacją – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.