PARTNER PORTALU
  • BGK

Kawa nie pomoże lotnisku

  • legniczanin.pl    18 lutego 2011 - 15:14
Kawa nie pomoże lotnisku

Było wszystko: radni, dyskusja i kawa… zabrakło tylko jednego – porozumienia. Pytanie o przyszłość terenu legnickiego lotniska nadal pozostaje otwarte.
Teren legnickiego lotniska budzi kontrowersje od czasu kiedy, miasto opuściły wojska rosyjskie, a zatem od niemal 20 lat. Niestety wszystko wskazuje na to, że jeszcze dużo czasu będzie musiało upłynąć, zanim Legnica zacznie z niego czerpać profity. Ani zwolennicy uruchomienia małego ruchu lotniczego, ani stronnicy przeznaczenia tego terenu na potrzeby przemysłu nie kwapią się, by przedstawić konkretne propozycje.

Ostatnią próbę dyskusji na ten temat podjęli radni SLD, którzy zaprosili swoje koleżanki i kolegów z rady miejskiej do kawiarni, by w sposób nieoficjalny i spokojny znaleźć pole do kompromisu. Niestety próbę tę trudno uznać za udaną.

Sprawdź notowanie prezydenta Legnicy

– Jest dla mnie nie do przyjęcia, że do tej pory nie udało się nam znaleźć kompromisowego rozwiązania, a teren lotniska stoi odłogiem. Przekonujmy się argumentami. Moim zdaniem dojazd do wrocławskiego lotniska w ciągu 35 minut sprawia, że w Legnicy jest ono niepotrzebne. Lepiej przeznaczyć ten teren na potrzeby przemysłu i tym samym zwiększyć liczbę miejsc pracy – mówił przewodniczący klubu radnych SLD, Kazimierz Hałaszyński.

Co nie powinno nikogo dziwić, podobnego zdania jest szef prezydenckiego klubu radnych, Wojciech Cichoń.

– Nasze stanowisko w tej sprawie jest znane od dawna. W ostatnim czasie nie zdarzyło się nic, co by je zmieniło. Nadal nie pojawiła się żadna wiarygodna oferta na uruchomienie w naszym mieście lotniska – stwierdził radny Cichoń.

Równie przewidywalne było to, że pomysłom lewicy sprzeciwią się odwieczni zwolennicy uruchomienia w mieści choćby małego ruchu lotniczego.

– Perspektywa posiadania lotniska jest dla miasta bardzo istotna. Z drugiej strony obawiam się, że zmiana funkcji tego terenu z lotniczej na przemysłową nic nie zmieni i teren ten nadal będzie stał pusty. Tym bardziej, że przekształcenie o którym mówi chociażby gospodarz miasta samo się nie zrobi. Będzie to wymagało wielu lat i około 80 mln zł inwestycji. A na to w obecnej sytuacji budżetowej po prostu nas nie stać – ripostował przewodniczący klubu radnych PO Paweł Frost.

– Od prawie 20 lat realizowana jest polityka jednej opcji politycznej (lewicy – red.). To rada wyznacza kierunki działań prezydentowi, a prezydent i tak ich nie realizuje. Możemy więc rozmawiać o przyszłości tego terenu, ale jak nie będzie woli do działania, to i tak nic się nie zmieni – dodała członkini klubu PiS Ewa Szymańska.

W obronę szefa legnickiego ratusza wziął prowadzący spotkanie wiceprzewodniczący rady miejskiej z ramienia SLD, Sławomir Skowroński.

– My też powinniśmy szukać rozwiązań, a nie oskarżać prezydenta, takiego czy innego, że nie znalazł inwestora. A wy znaleźliście? – pytał retorycznie radny Skowroński.

Co ciekawe, dyskusji przysłuchiwali się potencjalni użytkownicy tego terenu.

– Uruchomienie lotniska daje prestiż i możliwość przyciągnięcia do miasta biznesu. Jednak by się tak stało, miasto musi uczynić pierwszy krok. Jeżeli brakuje pieniędzy, to my chętnie zajmiemy się tym terenem (jeżeli władze go wcześniej przekażą – red.) i w kilka lat postawimy go na nogi – przekonywał Andrzej Drelinkiewicz, prezes zarządu stowarzyszenia Consensus Lex, lobbującego na rzecz lotniska.

Spotkanie, choć towarzyszyła mu kameralna i serdeczna atmosfera (jakże odmienna od tego, co dzieje się podczas obrad rady miejskiej) zakończyło się praktycznie niczym. I, choć oczywiście radnym należy się pochwała za spokojną wymianę poglądów, to trudno się spodziewać by dyskusja przyniosła jakikolwiek większy efekt, o jednoznacznym rozstrzygnięciu tej kontrowersyjnej kwestii nie wspominając.

Ciekawe tylko czy oficjalna już debata, gdy zapowiadany od dłuższego czasu projekt uchwały o zmianie przeznaczenia tego terenu pojawi się w końcu na politycznej wokandzie, cokolwiek w tej sprawie zmieni…

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.