PARTNER PORTALU
  • BGK

KE: 202 mln euro na remont kolei w trzech województwach

  • PAP    8 grudnia 2014 - 18:06
KE: 202 mln euro na remont kolei w trzech województwach

Fot. PTWP

KE zatwierdziła inwestycje w wysokości 202,9 mln euro z Funduszu Spójności na realizacje pięciu dużych projektów, które mają poprawić stan infrastruktury kolejowej w województwach śląskim, opolskim i kujawsko-pomorskim.
"Te projekty to dobre przykłady naszych regionalnych inwestycji przyczyniających się do poprawy mobilności obywateli oraz zapewnienia bezpiecznych, zrównoważonych i przyjaznych środowisku warunków podróży" - oświadczyła cytowana w poniedziałkowym komunikacie KE komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.

Środki, które wyłoży UE, zostaną przeznaczone m.in. na rewitalizację 60-kilometrowego odcinka trasy kolejowej Częstochowa - Fosowskie. Projekt, który będzie realizowany w województwach śląskim i opolskim ma zostać zakończony do czerwca 2016 r. UE za pośrednictwem Funduszu Spójności sfinansuje 48,2 z 85,7 mln euro wydatków.

Czytaj też: Koleje Małopolskie ruszą już w grudniu

Innym projektem w tych dwóch województwach, który częściowo sfinansuje Unia, jest remont 69-kilometrowego odcinka Kalety - Kluczbork. Projekt, dzięki któremu skrócony zostanie czas przejazdu tą trasą, ma zostać sfinalizowany do kwietnia 2015 r. UE przeznaczy na ten cel 63,3 mln euro, a całkowita suma inwestycji wyniesie 97,9 mln euro.

Kolejny projekt w regionie opolskim zakłada modernizację 35-kilometrowego odcinka linii kolejowej między Błotnicą Strzelecką a przystankiem Opole Groszowice. Dzięki inwestycji, która przewiduje też remont wiaduktu, ma się znacznie skrócić czas przejazdu tą trasą. Z budżetu unijnego pójdzie na to 39,4 z 60,8 mln euro na ten cel.

Czytaj też: Koleje Śląskie: stabilizacja czy raczej stagnacja?

Z kolei projekt, który będzie realizowany w województwie śląskim, dotyczy modernizacji kilku linii na odcinkach Zawiercie - Dąbrowa Górnicza i Ząbkowice - Jaworzno Szczakowa. Całkowita długość trasy, której remont ma się zakończyć w kwietniu 2015 r. wynosi 68 km. Wartość inwestycji to 115,4 mln euro, z czego z kasy unijnej 71,8 mln euro.

Projekt w Kujawsko-Pomorskim obejmuje remont torowiska na odcinku 51 km. Ma on zostać zrealizowany w listopadzie 2015 r. Wsparcie z UE wyniesie 28,1 z 53,9 mln euro przewidzianych na tę inwestycję.

Całkowite koszty pięciu inwestycji, które będą finansowane z polskiego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosą 413,7 mln euro. Przy projektach, których wartość przekracza 50 mln euro decyzja o współfinansowaniu zapada na szczeblu KE. Mniejsze są zatwierdzane na poziomie krajowym lub regionalnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • soad, 2014-12-10 10:37:40

    A co z Linią 133 (odcinek Jaworzno - Szczakowa Kraków? Wiem że to centralna inwestycja ale czy samorządy zainteresowanych miast nie mogłyby wywrzeć nacisku na PLK? Czy nie można porozumieć się z Krakowem?