PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy będzie gotowa S3 na odcinku Zielona Góra - Sulechów?

  • pt    11 maja 2015 - 09:35
Kiedy będzie gotowa S3 na odcinku Zielona Góra - Sulechów?

Nowa S3 ma zostać oddana w połowie 2017 roku - fot.lubuskie.pl

Rozpoczęły się prace związane z budową drogi ekspresowej S3 na odcinku Zielona Góra – Sulechów, poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak informuje zielonogórski oddział GDDKiA, w ramach inwestycji powstanie 13,5 km drogi oraz dwa mosty, które zastąpią istniejący, niespełniający wymogów most w Cigacicach. Jej koszt to 299 mln zł.

Wykonanie inwestycji powierzone zostało firmie Starbag.Wykonawca ma 22 miesiące. Oznacza to, że nową drogą S3 pojedziemy już w sierpniu 2017 roku.

Oprócz budowy nowej jezdni kontrakt zakłada również wykonanie prac na istniejącej, w celu dostosowania jej do odpowiednich parametrów oraz do ruchu jednokierunkowego (w tej chwili odbywa się na niej ruch w dwie strony).

Powstaną również dwa nowe mosty na Odrze. Pierwszy wraz z nową drogą ma być gotowy w sierpniu 2017 roku. Natomiast drugi – w miejscu istniejącego, który nie spełnia norm dla tej klasy drogi, a ponadto jest już mocno wyeksploatowany – zostanie oddany do użytku dwa lata później. Wybudowane zostaną przejścia dla zwierząt, w tym dwa duże nad drogą.

Budowa drogi S3 znajduje się na liście rządowych priorytetów drogowych. Inwestycja została także wpisana jak projekt priorytetowy do Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. Ostatecznie S3 prowadzić będzie od Szczecina, przez Lubuskie, aż do granicy z Czechami.

Od 2013 roku kierowcy jeżdżą 43-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S3.

Budowa podzielona została na kilka sukcesywnie oddawanych odcinków:

* od węzła Jordanowo do węzła Świebodzin Północ (5 km) – oddany 27 maja 2013.;

* od węzła Świebodzin Południe do węzła Sulechów (20 km) – oddany 18 czerwca 2013 r.;

* od węzła Świebodzin Północ - Świebodzin Południe (5 km) – oddany 11 lipca 2013.;

* od węzła Międzyrzecz Południe do węzła Jordanowo (13 km) - oddany 21 sierpnia 2013 r.

Ponadto w maju ubiegłego roku do użytku oddano kolejny - 37-kilometrowy odcinek drogi S3 Gorzów-Międzyrzecz. Koszt jego budowy to 761,5 mln zł.

W przygotowaniu są także obwodnica Gorzowa Wlkp. (druga jezdnia), długość 11,7 km, planowane zakończenie robót II kw. 2017 r., szacowany koszt: 500 mln, obwodnica Międzyrzecza (druga jezdnia), długość 6,4 km, planowane zakończenie robót II kw. 2017 r., szacowany koszt: 223,5 mln, droga Sulechów – Nowa Sól – druga jezdnia, długość: 43 km, planowane zakończenie robót (bez mostu na rz. Odrze): II kw. 2017 r., szacowany koszt 1 mld 20 mln.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: